Sarp Kuray'ın müebbet hapis cezası onandı

AİHM’in “adil yargılanmadığına” hükmettiği Sarp Kuray’la ilgili Yargıtay kararını bugün açıkladı. Kuray ikinci kez yargılandığı davada yine müebbet hapis cezası aldı.

Sarp Kuray'ın müebbet hapis cezası onandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, terör örgütü kurucusu ve yöneticisi olmak, örgüt adına 1986-1990 yılları arasında gerçekleştirilen öldürme, yaralama ve bombalama gibi 30 eylemin talimatını vermekle” suçlanan Kuray’ın ikinci kez yargılandığı davada verilen müebbet hapis cezasını onadı.

Sincan F Tipi Cezaevi'ndeki Kuray'ın davası, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının ardından yeniden görülmeye başlamıştı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 Kasım 2013’teki son duruşmada savunma yapan Kuray, “davanın şaibeli olduğunu, 16 Haziran örgütüne üye olmak suçundan bugüne kadar kimsenin ceza almadığını ve kendisinin hiçbir eylem talimatı vermediğini” söyledi.

“Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmekle” suçlanan Kuray, "Anayasal düzeni değiştirecek koca bir örgüt diyorsunuz. Benden başka hapiste yatan yok. İki kaçak bir de ben" dedi.

Polis sorgusunda eylem talimatı verdiğini söyleyen üç tanıktan sadece biriyle yüzleştirildiğini onun da bu bilgiyi yalanladığını söyleyen Kuray, “Diğer iki tanıkla da yüzleşmek isterdim. Hesaplaşma böyle olur. Ancak siz o tanıkları mahkemede dinlemediniz. Eylem talimatı vermediğim açık" demişti.

Mahkeme Kuray'a, eski Türk Ceza Kanunu'nun 146. maddesi uyarınca tekrar müebbet hapis cezası verdi.

Kuray'a, 1993'ten 2008'e kadar 15 yıl yargılandıktan sonra müebbet hapis cezası verildi. Kuray, 5 Şubat 2009'da cezaevine girdi. Müebbet hapis cezasının karşılığı olan yirmi yıllık ceza, on yılda infaz edilecek. Kuray, daha önce üç yıl cezaevinde kaldığı için 7 yıl 6 ay hapiste kalmasına karar verildi.

“16 Haziran Hareketi adlı örgütün kurucusu ve yöneticisi olmak, örgüt adına 1986-1990 yılları arasında gerçekleştirilen öldürme, yaralama ve bombalama gibi 30 eylemin talimatını vermekle” suçlanan Kuray, daha önce Yargıtay'ca iki kez bozulan davada ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 12:28
YORUM EKLE

banner33

banner37