banner15

Sarraf'ı tutuklatan savcı iki Türk'ün daha peşinde!

ABD'de tutuklanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab'ın savcısı Bharara'nın Hasan Besneli ve Murat Taşkıran isimli işadamlarını da aradığı iddia edildi

Sarraf'ı tutuklatan savcı iki Türk'ün daha peşinde!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD New York Bölge Başsavcısı Preet Bharara'nın Reza Zarrab (Rıza Sarraf) dışında peşinde olduğu iki Türkün daha olduğu iddia edildi.

Bunlardan birisi, İran'a uranyum zenginleştirmede kullanılan karbon fiber maddesi satmaya çalışan Murat Taşkıran, diğerinin ise ABD'deki Alman bankası Deutsche Bank ile ABD Eximbank'tan aldığı kredilerde usulsüzlük yapmakla suçlanan Hasan Besneli.

Bharara'nın hazırladığı iddianamelerle haklarında dava açılan her iki Türk'te halen Türkiye'de yaşıyorlar.

Başsavcı Bharara'nın isteği ile New York Eyaleti Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi, geçtiğimiz ay Türkiye'deki gazetelere verdiği ilanda, Besneli'ye karşı açılan bir davanın olduğu belirtilerek, Besneli'nin belirlenen süre içinde yanıt vermemesi halinde, gıyabında karar verileceği belirtilmişti.

Bharara, Hasan Besneli'nin, Alman Deutsche Bank ile ABD Eximbank'dan aldığı 38 milyon dolarlık kredide usulsüzlük tespit etti.

Bharara'nın 22 sayfalık iddianamesinde 'sahtecilik, dolandırıcılık ve hile' yapıldığına ilişkin ve kredi fonlarında oynama yapıldığı, malların piyasa değerinin fazla gösterildiği, inşaat bütçesi, ve maliyeti ve KDV hakkında yanlış bilgilendirme gibi çok sayıda iddia yer alıyor.

BESNELİ: KAÇMADIM BURDAYIM

Aralık 2015 tarihinde kendisi hakkındaki iddialar üzerine açıklama yapan Besneli, “Kaçmadım. Türkiye’deyim arayan beni burada buluyor” demişti.

2003’te alınan ve İstanbul ile İzmir Urla’da yapacağı inşaatlar için kullanacağı kredilerle ilgili sahtecilik ve dolandırıcılık yapmakla suçlanan işadamı, kredilerle ilgisinin bulunmadığını belirtti.

MURAT TAŞKIRAN

ABD, İran’ın yıllardır uranyum zenginleştirmesi için gereken makinelere hammadde olarak kullanılan karbon fibere ihtiyacı olduğunu biliyor. Bu maddelerin özellikle İran ve Çin’e satışına yasak getiren ABD, bu maddelerin satışını da yakından takip ediyordu.

FBI, İran’a satışı yasak olan karbon fiber maddesini teslim almak için JFK Havalimanı'ndan ABD’ye giriş yapan İranlı Hamit Rıza Haşemi (52)’yi yakalarken, Murat Taşkıran isimli Türk’ü de uranyum zenginleştirmesi için kullanılan karbon fiberi Haşemi’ye ABD’de temin eden kişi olarak suçladı.

Sky Medical Co. Ltd. ve AR Composite Co. Ltd. firmalarında ihracaat müdürü olarak çalıştığını ifade eden Taşkıran, uzmanlık alanlarının helikopter gövdesi, insansız hava araçları,  bina güçlendirmeleri, rüzgar enerjisi, CBRN koruması, tekne üretimi, CNG Tankı, kompozit otobüs,  radar anten sistemleri ve otomatik fiber yerleşitrme makinaları olarak kaydediyor.

REZA ZARRAB'I YAKALAYAN SAVCI BHARARA KİM?

48 yaşındaki Hindistan asıllı Bharara, 2009'da New York savcısı olduktan sonra 25 farklı ülkeye gönderdiği güvenlik güçleriyle silah ve uyuşturucu ticaretiyle suçlanan kişileri New York'a getirtmiş ve hakim karşısına çıkartmıştı.

11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ABD yargısının suç örgütlerine karşı daha proaktif bir tutum izlemesi gerektiğini savunan Bharara, Washington ve Moskova arasındaki ilişkilerin gerilmesine de yol açmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 12:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48