banner39

Savaş mağdurlarına 'el-ayak' oluyorlar

İç savaş nedeniyle göç eden bir grup Suriyeli gönüllü, uluslararasın bir yardım derneğinin öncülüğünde savaşta elini, kolunu kaybeden mağdurlara protez ürünler üretiyor

Güncel 12.12.2015, 14:52 12.12.2015, 14:52
Savaş mağdurlarına 'el-ayak' oluyorlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Hastalara Yardım Derneği bünyesinde faaliyet gösteren, aralarında protez uzmanı, hekimler ve teknisyenlerin de bulunduğu İradi Adımlar Derneği gönüllüsü 20 Suriyeli, iç savaşta uzuvlarını kaybeden hemşehrilerine ücretsiz hazırladıkları protezlerle kol kanat geriyor.

Gaziantep'teki faaliyetine yaklaşık 5 ay önce başlayan dernekte, internet üzerinden kaydı alınan Suriyeli hastalar merkeze getirilerek kontrolleri yapılıyor.

Gerekli ölçüm ve tetkiklerin ardından protezleri hazırlanan hastalar, uzmanlar eşliğinde bir taraftan rehabilite edilirken diğer taraftan protezlerine alıştırılıyor.

Kısa sürede 91 hastayı proteze kavuşturan dernek yöneticileri daha fazla savaş mağduruna umut olmak için var güçleriyle çalışıyor.

Ortopedi doktoru olan dernek müdürü Hamza El Diyab, gönüllülerden oluşan 20 kişilik personelle Suriyeli savaş mağdurlarına yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Diyab, "Hastalarımızı araçlarla alıp merkeze getiriyoruz. Rehabilitasyon eğitiminden sonra protezlerini hazırlıyoruz. Test aşamasında protez kullanımına alıştırıyoruz. Hastamız ne zaman kendini rahat hissederse o zaman normal hayatına dönüyor. Yani 'protezi taktık işimiz bitti' demiyoruz. Hastamız normal hayatına dönene kadar yanında oluyoruz. Yaklaşık 5 ayda 91 hastamıza bu şekilde protez taktık. Elimizden geldiğince daha çok sayıda savaş mağduru Suriyeliye yardım etmek istiyoruz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?