banner15

Savaşın izlerini müzikle silmeye çalışıyorlar

Konya'da yaşayan Suriyeli ilkokul öğrencileri, Necmettin Erbakan Üniversitesince oluşturulan koroda seslendirdikleri şarkılarla, savaşın olumsuz izlerinden kurtulmaya çalışıyor.

Savaşın izlerini müzikle silmeye çalışıyorlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Konya'da çoğunluğunu ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli ilkokul öğrencilerinin oluşturduğu çocuk korosu, seslendirdikleri Türkçe ve Arapça şarkılarla iki ülke arasında köprü vazifesi görüyor.

Türk Kızılayı ile Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ortaklığında 10 Suriyeli ve 5 Türk öğrenciden oluşan koro sayesinde çocuklar, savaşın zihinlerinde oluşturduğu izleri müzikle silmeye çalışıyor.

NEÜ Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Sevinç yaptığı açıklamada, Çocuk Korosu'nun, Türk Kızılayı Konya Toplum Merkezi çalışanlarının kendilerini ziyarete geldiğinde, "Suriyeli öğrencileri topluma kazandırma sürecinde sizinle neler yapabiliriz?" diye sormasıyla oluştuğunu söyledi.

Çocuklarla yapılabilecek en güzel faaliyetlerden birinin koro kurmak olduğunu Türk Kızılayı çalışanlarına aktardıklarını ifade eden Sevinç, "Müzik, çocukların bilişsel, duyuşsal ve devinişsel hareketlerinde çok önemli rol oynar. Özellikle koro, çocukları topluma kazandırmada müzik alanının en güzel örneklerinden birisidir. Biz de bunun, Türk ve Suriyeli çocukları birbirine kaynaştırmak için en güzel çalışma olduğunu düşündük." diye konuştu.

TÜRKİYE'DE İLK KORO

Koronun 7-12 yaş aralığındaki çocuklardan oluştuğunu aktaran Sevinç, çalışmanın aslında 5 ilde başlatıldığını söyleyerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Fakat koro kurup ilk faaliyete geçen Konya oldu. Bu nedenle bu koro Türkiye'de bir ilk. Eğitimlere ilk başladığımız zamanlar, Türk ve Suriyeli çocuklar ayrı ayrı oturuyordu. Birkaç çalışmadan sonra özellikle Ankara'da katıldığımız bir resepsiyon dönüşü, hepsinin birbiriyle gayet güzel kaynaştığını gördük. Türk Kızılayında çalışan arkadaşlarımız, ailelerin de çok mutlu olduğunu, çocuklarının daha sosyalleştiğini söylediklerini anlattı. Amacımıza beklediğimizden çok daha kısa sürede ulaştık. Müzik evrenseldir. Dünyanın kullandığı ortak dildir. Bu nedenle bizi de birbirimize bağlayan en güzel köprü oldu."

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 08:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35