banner15

Savcı Ergenekon dosyasını Ankara'ya istedi

Yargıtay'ın bozma kararının ardından İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesine karar verilen 274 sanıklı Ergenekon davasına ilişkin mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, dosya içeriğinin Ankara'nın görev alanında bulunması gerekçesiyle bu kentteki ağır ceza mahkemesine gönderilmesini istedi.

Savcı Ergenekon dosyasını Ankara'ya istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin, "eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması gerektiği yönündeki itirazının haklı olması, Danıştay saldırısı davası ile Ergenekon davası arasındaki hukuki ve fiili irtibatın somut delillerle gösterilememesi ve soruşturma, yargılama, delil toplama aşamalarında adil yargılanma ilkelerine aykırılık bulunması" gibi gerekçelerle bozulmasına hükmettiği 274 sanıklı Ergenekon davasında yeni bir gelişme yaşandı.

Hakimler ve Savcılık Yüksek Kurulunun (HSYK) kararıyla dosyaya bakmakla yetkilendirilen İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Duruşma Savcılığı Bürosuna bir yazı yazarak, duruşma savcısının görev ve yetki yönünden görüşünü sunmasını istedi.

"ANKARA'YA GÖNDERİLSİN"

Bu yazıya göre, duruşma savcısı Sait Kunt, hazırladığı mütalaasında, şu ifadelere yer verdi:

"Sanıklara isnat olunan suçun örgütlü suç oluşu ve işlendiği iddia olunan eylemin Ankara'da bulunan hükümete karşı, yine Ankara'da bulunan ve silahlı kuvvetler personelince işlendiğinin iddia olunması doğrultusunda, mahkemenizin yetkisizliğine ve dosyanın yetkili ve görevli Ankara'da kurulu, örgütlü suçlara bakmakla görevli ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verilmesi mütalaa olunur."

Savcı Kunt'un bu talebi İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından değerlendirilecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 19:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48