banner39

Savcı Gülen'i örgüt lideri olarak tanımladı

Gözaltındaki polisleri tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk eden savcı, Gülen Cemaati'ni "terör örgütü", Fethullah Gülen'i de "örgüt lideri" olarak tanımladı

Güncel 14.02.2015, 09:39 14.02.2015, 09:49
Savcı Gülen'i örgüt lideri olarak tanımladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yasadışı dinleme iddiasıyla gözaltına alınan 21 polisle ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı İrfan Fidan, tutuklama talebini içeren sevk yazısında, Fethullah Gülen Cemaati’ni ‘terör örgütü’, Fethullah Gülen’i ‘örgüt lideri’, polisleri ise ‘örgüt üyesi’ olarak tanımladı.

Hürriyet'ten Toygun Atilla imzalı habere göre Savcı Fidan, Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin Balyoz davasında yargılanan ve hüküm giyen TSK mensupları hakkındaki ‘silahlı terör örgütü’ değerlendirmesini ise örnek gösterdi. Aynı değerlendirmelerin ‘polisler’ için de yapılabileceğini vurgulayan Fidan, Fethullah Gülen Cemaati’nin ‘silahlı terör örgütü’ kapsamında incelenmesi gerektiğini belirtti. 39 sayfalık ‘tutuklamaya sevk’ talebinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen ‘Fethullah Gülen Raporu’ da yer aldı. Savcı Fidan, Gülen Cemaati’nin 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında değerlendirilip değerlendirilmediği konusunun Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’na sorulduğunu belirtti. 8 Şubat 2015’te gelen cevapta, gönderilen raporun Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hazırlandığının altı çizildi.

SAVCININ GEREKÇESİ

Raporda, örgütün kuruluşu, amacı, stratejisi, yapılanması, faaliyetleri anlatılarak değerlendirilme yapıldı, özetle şu tespitlere yer verildi:

- Örgüt tabanına ‘ilay-ı kelimetullah’ gayesi ile hareket edildiği, Türkiye ve Türk coğrafyası başta olmak üzere ahlaklı toplum yetiştirme arzusunda olunduğu vurgusu yapılmakta ise de asıl amacın Türkiye’de devletin bütün anayasal kurumlarını, güvenlik birimlerini, mülki ve adli yapılarını ele geçirmek ve aynı zamanda uluslararası düzeyde büyük ve etkili bir siyasi-ekonomik güç haline gelmek olduğu anlaşılmıştır.
- Fethullah Gülen, ilk etapta devlete karşı savaş vererek hedeflere ulaşmanın yıpratıcı olacağını teşhis etmiş; bu nedenle, mevcut sistemi yıkmak yerine, devlet modeline uygun bir örgütlenme ile devlete alternatif bir sistem kurmayı hedeflemiştir.
- Kamu kurumlarının hassas noktalarında görev alan örgüt mensubu kişiler kod isim kullanmakta, ayrıca örgüte itaat ve bağlılık vurgusu yapılan bir metin doğrultusunda kutsal değerler üzerine yemin ettirilerek, örgüt liderine koşulsuz sadakatleri sağlanmaktadır.
- Örgütün en önemli hedefinin yasal veya yasadışı dinleme, izleme, raporlarla elde ettiği bilgileri, tehdit ve şantaj olarak kullanmak olduğu anlaşılmaktadır.

GERÇEĞE AYKIRI DELİLLER

- Fethullah Gülen Örgütü’nün, kolluk kuvvetleri ve yargı içerisinde yer alan mensupları tarafından kurgulanmış soruşturmaların sahte ihbar mektupları, yasadışı dinlemeler, gerçeğe aykırı deliller üzerine inşa edildiği; bu sayede verilen mahkûmiyetlerle toplum nezdinde başta yargı olmak üzere kamu kurumlarına duyulan güvenin yok edildiği, kendilerinden olmayanlara karşı yürütülen baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit faaliyetlerinin kolluk kuvvetleri, kamu kurumları ve yargıda görev alan bağlıları yardımıyla gerçekleştirildiği değerlendirilmektedir.
- Yapılan tüm tespitler birlikte değerlendirildiğinde, tutuklanmaları talebiyle sevk edilen şüphelilerin eylemlerini, Fethullah Gülen liderliğinde, resmi hiyerarşinin dışındaki ast-üst ilişkisi içerisinde bilinçli, sistematik ve koordineli biçimde, eylem ve fikir birliği içinde gerçekleştirdikleri anlaşılmıştır.

SİYASAL-ASKERİ CASUSLUK

- Şüphelilerin yaptıkları telefon dinlemeleri ile ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarı ile gizli kalması gereken’ nitelikteki bilgileri temin ettikleri, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırma veya görevini engelleme kasıtlarının bulunduğu, eylemlerini siyasal amaçlı olarak gerçekleştirdikleri ‘siyasal veya askeri casusluk’ suçunu işledikleri anlaşılmıştır.”

BALYOZ VE ERGENEKON GÖNDERMESİ

Savcı İrfan Fidan’ın ‘tutuklama talebinde’ yer alan bir diğer dikkat çekici ifade ise Gülen Cemaati’nin neden ‘terör örgütü’ kapsamında değerlendirilmesi yönündeki ifadesi oldu. Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Devrimci Karargah, Şike dosyası gibi davalarla ilgili verdiği kararlarla üyeleri için ‘Cemaatçi’ suçlamaları yapılan Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin Balyoz davası kararları emsal gösterildi. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin TSK mensuplarını ‘silahlı terör örgütü’ olarak gösterdiği karara da gönderme yapıldı."

POLİSLERİN SORGUSU TAMAMLANDI

Bu arada Emniyette ''paralel yapı'' iddialarına ilişkin İstanbul merkezli 12 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alındıktan sonra tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilen 21 polisten, emniyet amiri Gafur Ataç dışındaki 20'sinin sorgusu tamamlandı.

Sorgusu yapılamayan Kalan Ataç'ın da bugün saat 13.00 itibariyle sorgulanacağı yönünde şüpheli ve avukatlarına bildirilirken, bu kişinin sorgusunun sona ermesinin ardından, şüphelilerle ilgili kararın, 2-3 saatlik aradan sonra açıklanacağı bekleniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ''yasa dışı dinleme, casusluk, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, resmi belgede sahtecilik, terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli 12 ilde düzenlenen operasyonda 21 polis gözaltına alınmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?