banner15

Savcı ve emniyet müdüründen rehine açıklaması

Çağlayan Adliyesi'ndeki eylemle ilgili açıklama yapan Başsavcıvekili Orhan Kapıcı, Berkin Elvan'ın ölümünün herkesi üzdüğünü belirtirken İstanbul Emniyet Müdürü Altınok ise savcılar, adliye personeli, emniyet teşkilatı personelinin olaya müdahil olduğunu söyledi

Savcı ve emniyet müdüründen rehine açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi'nden sorumlu Başsavcıvekili Orhan Kapıcı, "Eylemin amacı anladığımız kadarıyla bir soruşturma. Berkin Elvan soruşturması nedeniyle gündeme geldiğini öğreniyoruz. Berkin Elvan bizim çocuğumuzdur, kardeşimizdir, onun ölüm olayı hepimizi üzmüştür" dedi.

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi'nden sorumlu Başsavcıvekili Orhan Kapıcı, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nin A kapısı önünde gazetecilere açıklama yaptı.

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nin A Kapısı önünde basın mensuplarına açıklama yapan Kapıcı, öğle saatlerinde savcı Mehmet Selim Kiraz'ın odasına 2 şahsın girerek eylemi gerçekleştirmeye başladığını söyledi.

Bu süreçte devletin bütün kurumları ve bu konuda yardımı olması gerekenlerin gerekli yardımları yaptığını ifade eden Kapıcı, şöyle devam etti:

"Tabii eylemin amacı anladığımız kadarıyla bir soruşturma. Berkin Elvan soruşturması nedeniyle gündeme geldiğini öğreniyoruz. Berkin Elvan bizim çocuğumuzdur, kardeşimizdir, onun ölüm olayı hepimizi üzmüştür. Biz hukukçular olarak soruşturmayı etkin, zamanında yapmak zorundayız. Biz bu konuda elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. Bu eylemin faili, devletin bize verdiği yetki ve hukuk sınırları içerisinde bulunmaya çalışılacaktır. Bu konuda gerek başsavcılık olarak gerekse emniyet makamları olarak her türlü gayreti sarf ettik ve sarf edeceğiz. Bu konuda tüm halkımızın emin olmasını canı gönülden istiyoruz. Biz istiyoruz ki şu an başka bir hadise olmasın. Bu konuda gayretleri sarf ediyoruz. Gerekli girişimler yapılıyor. İnşallah herhangi bir kaza olmadan bir sıkıntı olmadan bu eylem sonuçlanır. Temennimiz odur."

Kapıcı, saldırganların avukat olup olmadıklarına ilişkin soru üzerine de "Şu an itibariyle içeridekiler kimdir, nedir? Onda değiliz. Burada bir hadise var. Savcımızın can güvenliği, yeni bir can kaybı olmasın, derdindeyiz. Her türlü detaylı çalışmalarımız yapılıyor. Bu konuda daha sonra detaylı açıklamayı yapacağız" dedi.

EMNİYET MÜDÜRÜ ALTINOK

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın adliyedeki odasında rehin alınmasına ilişkin, "Şu an itibarıyla herhangi bir sıkıntımız yok, herhangi bir arkadaşımızın herhangi bir sorunu yok. Arkadaşlarımız ve müzakereci arkadaşlarımız, bize katkı veren İstanbul Barosu Başkanımız ve diğer arkadaşlarımız eylemcilerle görüşüyor" dedi. 

Altınok, saat 12.36 itibarıyla adliyenin 6. katında Mehmet Selim Kiraz'ın odasına 2 eylemcinin gelerek savcıyı rehin aldığını belirterek, olay gerçekleştiği andan itibaren Bakanlar, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Başsavcıvekili Orhan Kapıcı, diğer başsavcıvekilleri, savcılar, adliye personeli, emniyet teşkilatı personelinin olaya müdahil olduğunu söyledi. 

Altınok, "Olayın usuletle ve suhuletle, hiç kimsenin canı yanmadan, bir an önce sonuçlanabilmesinin gayretini gösteriyoruz. İnşallah, umudumuz odur ki bir an önce bu eylem kimsenin canı yanmadan, hiçbir arkadaşımızın zarar görmesine imkan vermeden sonuçlanmış olur diye düşünüyoruz. Şu an itibarıyla herhangi bir sıkıntımız yok, herhangi bir arkadaşımızın herhangi bir sorunu yok. Arkadaşlarımız ve müzakereci arkadaşlarımız, bize katkı veren İstanbul Barosu Başkanımız ve diğer arkadaşlarımız eylemcilerle görüşüyor. Umudum bir an önce eylemin sağlıklı bir şekilde, hiç kimsenin burnu kanamadan sona ermesidir" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2015, 17:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35