Savcıdan tutuklu vekillere şok

Ergenekon savcıları Ergenekon tutuklusu vekillerin tahliye edilemeyeceği konusunda görüş bildirdi

Güncel 21.06.2011, 17:35 21.06.2011, 23:42
Savcıdan tutuklu vekillere şok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP'den milletvekili seçilen "Ergenekon" davasının tutuklu sanıkları Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile MHP'den Meclis'e girmeyi bekleyen "Balyoz" davası tutuklusu emekli Korgeneral Engin Alan için yarın karar günü. Balbay ve Mehmet Haberal'ın tahliye talepleri için savcı "tahliye talebi reddedilsin" dedi.
    
CHP’den milletvekili seçilen "Ergenekon" davasının tutuklu sanığı Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile "Balyoz" davasının tutuklu sanığı Engin Alan’ın tahliye taleplerine ilişkin karar yarın belli olacak. Tahliye taleplerine ilişkin duruşma savcıları ‘görüşlerini’ mahkemeye gönderdi.

"Ergenekon" davasının tutuklu sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal CHP’den Zonguldak milletvekili, gazeteci Mustafa Balbay’ın ise İzmir milletvekili seçilmesinin ardından avukatları tahliye dilekçesi sunmuştu.

Mazbata ile birlikte sunulan dilekçeler davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce değerlendirmeye alındı.

Tahliye talepleri ile ilgili mahkemenin savcıları Nihat Taşkın ile Mehmet Ali Pekgüzel’e de görüşleri sorulmuştu.

Gün boyu değerlendirmelerini yapan iki savcı ‘tahliye taleplerine ilişkin görüşlerini’ mahkemeye gönderdi.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılara Mehmet Ali Pekgüzel ile Nihat Taşkın, ikinci "Ergenekon" davası kapsamında tutuklu olarak yargılandıkları sırada milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Haberal ile gazeteci Mustafa Balbay'ın tahliye istemlerinin reddini talep etti.

Alınan bilgiye göre, Pekgüzel ve Taşkın, tahliye istemlerine ilişkin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine sundukları görüşlerinde, Haberal ve Balbay'ın taleplerin reddine karar verilmesini istedi.

Savcılar görüşlerinde, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14. maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak, bu halde yetkili makam, durumu hemen ve doğrudan doğruya Türkiye Büyük Millet Meclisine bildirmek zorundadır" hükmünü içeren Anayasanın 83. maddesinin 2. fıkrasına yer verdi.

Görüşlerde, delillerde değişen bir şey olmadığı belirtilerek, suçlamanın Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 100. maddesinde belirtilen katalog suçlardan olmasınedeniyle talebin reddinin istendiği öğrenildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin milletvekili seçilen iki sanık için kararını yarın açıklaması bekleniyor.

BALBAY'IN TAHLİYE DİLEKÇESİ

Gazeteci Balbay'ın avukatı Mehmet İpek, İzmir İl Seçim Kuruludan alınan milletvekilliğine ilişkin mazbatayla birlikte tahliye istemiyle hazırlanan dilekçeyi yargılamanın yapıldığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine sundu.

Avukat İpek, "Daha önce de hukuken Mustafa Balbay'ın tutukluluk gerekçelerinin haklı olmadığını düşünüyorduk, yeni bir durum da ortaya çıktı, milletvekili oldu. Yasama dokunulmazlığından da yararlanması için anayasanın 83. maddesi çerçevesinde müvekkilimin tahliyesini talep ettik. Artık kararı mahkeme verecek" diye konuştu.

Daha önceki genel seçimde bağımsız milletvekili seçildikten sonra tahliye edilen Sabahat Tuncel hakkında verilen kararı dilekçelerinde emsal karar olarak sunduklarını ifade eden Mehmet İpek, mahkemenin Prof. Dr. Mehmet Haberal ve müvekkili Balbay ile ilgili tahliye taleplerini ayrı ayrı değerlendireceği kanaatinde olduğunu bildirdi.

Balbay'ın avukatı Mehmet İpek tarafından hazırlanan, ikinci "Ergenekon" davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan tahliye talepli 7 sayfalık dilekçede, Balbay'ın millet iradesini temsil görevine başlayabilmesi için anayasanın 81. maddesi uyarınca TBMM'de ant içmesi gerektiği, milletvekili seçildiği için kaçma, saklanma ve delilleri karartma şüphesinin ortadan kalkması ve Balbay'ın 2 yılı aşkın süredir devam eden tutukluluk halinin tedbir niteliğini yitirmiş olması nedenleriyle emsal nitelikteki kararlar ile Yargıtay ve AİHM'nin kararları da göz önüne alınarak tahliye edilmesi istendi.

ENGİN ALAN İÇİN DE TAHLİYE BAŞVURUSU

"Balyoz Planı" davası kapsamında tutuklu olarak yargılandığı sırada milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın mazbatasını, avukatı Ayhan Nacak aldı.

MHP'den İstanbul milletvekili seçilen Alan'ın avukatı Nacak, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına gelerek, İl Seçim Kurulundan müvekkilinin mazbatasını aldı.

Nacak, adliyeden ayrılırken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, mazbatanın bir örneğiyle birlikte müvekkilinin tahliyesi için başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

Mahkemenin tahliye kararı vermemesi halinde tavırlarını ne olacağı sorulan Nacak, "Onu düşünmek bile istemiyorum. Böyle bir şey olacağını zannetmiyorum" dedi.

Engin Alan'ın moralinin nasıl olduğu da sorusuna Nacak, "Morali hiç bozulmadı ki. Kendisi her zaman çok rahat" yanıtını verdi. Nacak, mahkemenin en kısa sürede kararını vereceğini beklediklerini kaydetti.

Sebahat Tuncel'in durumunun örnek gösterilip gösterilmediği yönündeki bir soru üzerine de Nacak, şunları söyledi:

"Biz dilekçemizde onu örnek göstermedik. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği emsal bir karar var, ama biz örnek göstermedik. Bağımsız yargı kararını verecektir. Hepimiz ona saygılı olmamız lazım."


 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?