banner15

Savunma Bakanı: Fırat Kalkanı'na piyade gitmeyecek

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Kendi piyademizle bu harekata katılmayı düşünmüyoruz" açıklaması yaptı

Savunma Bakanı: Fırat Kalkanı'na piyade gitmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Fırat Kalkanı harekatı ile ilgili, "Kendi piyademizle bu harekata katılmayı düşünmüyoruz" dedi.

"El Bab'a gidilmesi gerekiyorsa gidilecek" diyen Işık, "Bu yapılırken Türkiye'nin kendi piyadeleri yerine Özgür Suriye Ordusu'nun elemanlarıyla bu harekatı yürütmek şu anda bizim planlamamız. Kendi piyademizle bu harekata katılmayı düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı.

Işık şöyle devam etti: "İnsanlar kendi topraklarını savunmada Türkiye'nin desteğini önemli görüyorlar. Biz de bu desteği onlara veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Arzumuz, ÖSO'nun kendi topraklarını DAEŞ'ten temizlemesi, yabancı unsurlardan özellikle YPG'den de temizlemesi. Herkes kendi bölgesinde yaşasın. Suriyeli Araplara ait toprakların DAEŞ ve YPG tarafından işgaline Türkiye olumlu bakmaz, müsamaha göstermez. ÖSO'ya gereken her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Ama kendi piyademizle bu harekata katılma gibi bir planımız yok. Konuyla ilgili Genelkurmayımız harekat planını en detaylı şekilde yapıyor. ÖSO bu konuda istekli ve bunu yapacak güçte."

Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’nin denetimindeki Afrin ile Menbiç arasında bulunan ve IŞİD'in elinde olan El Bab’a inmek için Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) çeşitli planlar üzerinde çalıştığı öne sürülmüştü. Olası operasyonda Özel Kuvvetler, uçak ve tankların yanı sıra Kara Kuvvetleri’ne bağlı değişik muharip piyade sınıflarının da kullanılmasının planlandığı iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 13:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35