Savunma Bakanı yeniden Vecdi Gönül oldu

Başbakan Davutoğlu, "Yeni Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü dün Cumhurbaşkanı'na arz ettim" dedi. Gönül üç dönem kuralına takılan isimlerden olduğu için yeniden milletvekili seçilmemişti

Savunma Bakanı yeniden Vecdi Gönül oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanlığı'na eski bakan Vecdi Gönül'ü atanması için Cumhurbaşkanlığı'na önerdi.

Davutoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Sayın Vecdi Gönül’ü Milli Savunma Bakanlığı görevi için dün itibarıyla sayın Cumhurbaşkanımıza sundum.

Cumhurbaşkanlığı makamımızdan da yazının çıkmasını bekliyoruz bugün. İnşallah en kısa sürede aramıza katılacak." dedi.

Vecdi Gönül, bir önceki dönemlerde de Milli Savunma Bakanı olarak görev yapıyordu.

ÜÇ DÖNEM SAVUNMA BAKANLIĞI YAPTI

Mehmet Vecdi Gönül, 29 Kasım 1939'da Erzincan'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde uzmanlık eğitimi aldı. Yüksek lisansını ABD Güney California Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi alanında tamamladı.

Kaymakam, mülkiye müfettişi, İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürü, Kocaeli Valisi, Emniyet Genel Müdürü ve Ankara Valisi olarak görev yaptı. YÖK Kurucu Üyesi, İzmir Valisi ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu. Sayıştay Başkanlığına seçildi. Avrupa Sayıştaylar Birliği Denetçiliği ve ECO Ülkeleri Sayıştaylar Birliği Başkanlığı yaptı. İspanya "Beyaz Kurdeleli Büyük Askeri Liyakat Nişanı", Afganistan "Gazi Amir Amanullah Han Yüksek Devlet Madalyası", Ukrayna "Altın Takdir Madalyası" ve Kazakistan "Askeri Madalyası" sahibi oldu.

21 ve 22'inci dönemlerde Kocaeli, 23'üncü dönemde İzmir Milletvekili seçildi. 21'inci dönemde TBMM Başkanvekili; 58, 59 ve 60'ıncı hükümetlerde Milli Savunma Bakanı olarak görev yaptı. 24'üncü dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi oldu.

İngilizce bilen Gönül, evli ve üç çocuk babası.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 14:01
banner53
YORUM EKLE

banner39