Savunma Bakanlığı'ndan Kılıçdaroğlu'na yalanlama

Milli Savunma Bakanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü Grup Toplantısı'nda şehitler arasında ayrım yapıldığına dair konuşmasına ilişkin açıklama yaptı . Bakanlığın yaptığı açıklamada ,"Kılıçdaroğlu'nun dile getirdiği gibi bir ayrım kesinlikle söz konusu değildir" ifadelerinde bulunuldu.

Güncel 22.11.2016, 19:32 22.11.2016, 19:56
Savunma Bakanlığı'ndan Kılıçdaroğlu'na yalanlama


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 Milli Savunma Bakanlığı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü grup konuşmasına yönelik açıklamada bulundu. Bakanlığın açıklaması şöyle:

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü grup konuşmasındaki "15 Temmuz şehitlerinin kardeşleri ve çocukları arzu ederlerse askerlik yapmayacaklar. Ama PKK'ya karşı mücadele eden şehitlerin çocukları ve kardeşleri askerlik yapacak. Bu düzenlemeyi yapanlar haindirler. Şehitler arasında ayrımcılık yapan partiden ülkeye kadınlara çocuklara esnafa sanayiciye hayır gelmez" sözleri üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zaruri hale gelmiştir. Kılıçdaroğlu'nun dile getirdiği gibi bir ayrım kesinlikle söz konusu değildir. Hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi canını feda ederek ülkenin birliğini, bütünlüğünü ve demokrasisini koruyan aziz şehitlerimizin yakınlarının da 1111 sayılı Askerlik Kanununda var olan haklara sahip olması için bu düzenleme yapılmıştır. Anılan mevcut yasadaki düzenleme şu şekildedir:

Yürürlükte olan 1111 sayılı temel askerlik kanununa göre, "Askerlik hizmetini yerine getirmekte iken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybeden yükümlülerin kendilerinden olma erkek çocukları ile aynı anne ve babadan olan kardeşlerinin tamamı, istekli olmadıkça silah altına alınmaz ve silah altındakiler istekleri halinde terhis edilir." hükmünü amirdir. 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 12 inci maddesiyle yapılan düzenlemeyle de bahse konu muafiyet, 15 Temmuz şehitlerinin yakınları için de sağlanmıştır. 678 Sayılı KHK,“15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemi ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemlere, görevi olmadığı halde mukavemet ederken şehit olanların kendinden olma erkek çocukları ile aynı anne ve babadan kardeşlerinin tamamı hakkında, 10 uncu maddenin birinci fıkrasının (9) numaralı bendinin (b) alt bendinin ikinci paragrafında düzenlenen hükümler uygulanır.""

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugünkü grup konuşmasında bugün yayınlanan KHK hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, bugün yayınlanan KHK ile ilgili, " Bugün bir Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. Şehitler arasında ayrım yapmışlardı. Şimdi bu ayrımı derinleştiriyorlar. 15 Temmuz şehitlerinin kardeşleri ve çocukları, arzu ederlerse askerlik yapmayacaklar. Ama teröre karşı mücadele eden şehitlerin çocukları veya kardeşleri, askerlik yapacak. Bu düzenlemeyi yapmak açık ve net söylüyorum. Binali Yıldırım'da duysun, bakanlarda duysun, Sarayda oturan zatta duysun bu düzenlemeyi yapan, şehitler arasında ayrımcılık yapan insanlar haindirler. Annelerin gözyaşları arasında ayrım yapılır mı? Bütün şehit yakınlarına sesleniyorum, Adalet ve Kalkınma Partisini, yani adaleti ve kalkınmayı unutan partiyi, yani AKP'yi şimdi hepiniz çok daha net ve çok daha yakından tanıyorsunuz..." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?