Savunmada 'Milli'leşmeye NATO yorumu

Türkiye’nin mevcut savunma sistemlerinin caydırıcılık açısından yeterli olmayacağını belirtip yeni saldırı sistemleri geliştirmeyi planladığını açıklaması, NATO’da farklı yorumlandı.

Savunmada  'Milli'leşmeye NATO yorumu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, 2006-2015 yılları arasında gündemden düşmeyen füze savunma sistemi ihalesini ‘milli sistem kurulacağı’ gerekçe gösterilerek iptal etmişti. Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir de 7 Ocak'ta TBMM Savunma Komisyonu'na verdiği brifingde, ihalenin iptal gerekçelerinden birinin ‘caydırıcılık’ olduğunu belirtmişti.

NATO'dan FARKLI YORUMLAR 

Demir’in sözlerini Defense News’e değerlendiren Ankara'dan bir NATO büyükelçisi, Türkiye'nin saldırı becerisine sahip füze sistemi geliştirmesinin NATO açısından şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Büyükelçi, “Türkiye, güvenlik şemsiyesinin bir parçası. Bölgede artan askeri tehdit algısına rağmen, Türkiye'nin saldırı amaçlı füze sistemleri geliştirme çabasının stratejik bir anlamı olduğundan emin değiliz” ifadelerini kullandı.

Defense News'e konuşan İngiliz Türkiye uzmanı, balistik füzelerin çeşitli dezavantajları bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Füzeler, biyolojik, kimyasal ve nükleer savaş başlıkları taşıyabildiği için genelde "haydut devletler" tarafından tercih ediliyor. Türkiye, haydut devlet değil. Saldırı amaçlı füze sistemleri geliştirmeyi amaçlıyor."

Savunma Sanayii Müsteşarı Demir, Çin’e verilen füze savunma ihalesinin iptal edilmesine ilişkin olarak “Böyle bir sistem alındığında bunların sürekli idamesi, yazılımlarının güncellenmesi, bir dizi teknolojik unsur var. Orada biz her üç dört yılda bir, bir ülkenin kapısını çalıp veya hangi ülkeye bağlı kaldıysak yenileme, modernizasyon gibi faaliyetlerde sürekli bağımlılık bizim uzun vadede stratejik olarak çok arzu ettiğimiz bir şey değil” demişti.

Demir, “Füze sistemi dediğimizde bir ülkenin caydırıcılığı da önemli. Böyle bir sistemi kurduğumuzda bir balistik füzeye karşı koruma yarıçapınız 20 kilometre veya hava soluyan hedefe karşı 120 kilometre. Kaç tane sistemi nereye koyacaksınız? Biz 4 sistemden konuşuyorduk. Türkiye'nin neresini, ne kadar savunacaksınız” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 16:11
banner53
YORUM EKLE

banner39