banner39

Seçim Kanunu değişiyor

Bakan Bozdağ, gelecek yıl içerisinde yeni bir seçim ve siyasi partiler kanunu çıkarılacağını söyledi

Güncel 14.10.2016, 13:41 14.10.2016, 13:49
Seçim Kanunu değişiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti'nin anayasa değişikliği ile ilgili paketinin ana ekseninde 'başkanı doğrudan halkın seçmesi' maddesinin bulunacağını belirterek "Bizim önerimizde TBMM bugünkü haliyle var olacak, Türkiye'nin üniter yapısı korunacak. Gelecek yıl yeni bir seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu çıkaracağız" diye konuştu.

Bozdağ, 24 TV canlı yayınında Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel'in sorularını yanıtladı. Başkanlık sistemi üzerinde açıklamalarda bulunan Bozdağ, "Türkiye tipi başkanlık sistemi istiyoruz " diyerek, gelecek yıl yeni bir seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu çıkaracaklarını belirtti.

'ESKİDEN BERİ SAVUNDUĞUM DAR BÖLGEDİR'

Türkiye'nin üniter yapısının korunacağını vurgulayan Bozdağ, "Gelecek yıl yeni bir seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu çıkaracağız. Onun içinde dar bölge mi daraltılmış bölge mi olacak, o tartışmalar sırasında karar verilecek. Ama benim eskiden beri savunduğum dar bölgedir" ifadelerini kullanarak şöyle konuştu:

'ASLINDA YASAMA VE YÜRÜTME BİRBİRİNDEN TAM BAĞIMSIZ AYRI HALE GELECEK'

 "Dar bölge, daraltılmış bölge anayasa konusu değil. Bu tamamen milletvekili seçim kanunu ile ilgili bir konu ona uyum sağlayacak şekilde değişir ama bizim önerimiz içerisinde biliyorsunuz yine TBMM içerisinde bugünkü haliyle var olacak aynı şekilde devam edecek Yani Türkiye'nin üniter yapısı korunacak. Ana eksen başkanı doğrudan halk seçecek parlamentoyu da doğrudan halk seçecek. Başkan bakanlarını parlamentonun içinden de atayabilir dışından da atayabilir, ama bu atamayı yaptıktan sonra parlamentonun içinden atadıklarını milletvekilliği ilişkisi içinde sona erecek, ama kabine TBMM'den güven istemeyecek, o devam edecek. Aslında yasama ve yürütme birbirinden tam bağımsız ayrı hale gelecek ve etkin bir yasama, etkin bir yasama denetimi gündeme gelecek. Parlementonun etkinliği bugünkünden on kat, yüz kat daha fazla artacaktır, milletvekilleri daha güçlü olacaktır.

'SİYASİ PARTİLER VE SEÇİM KANUNUNA İLİŞKİN KURDUĞUMUZ 2 AYRI KOMİSYON VAR'

 Siyasi partiler ve seçim kanununa ilişkin Adalet Bakanlığı'nda bizim kurduğumuz iki ayrı komisyon var, çalışmalarını devam ettiriyor. Bu komisyonların çalışmalarını bir noktaya da getirdik ama bu darbe teşebbüsü Türkiye'nin gündemi nedeni ile aksadı. Biz 2017 yılı içerisinde iki temel yasayı da siyasi partiler kanununda seçim kanunlarında baştan sona demokratik hukuk devletinin gereklerine uygun bir şekilde yenileyeceğiz. Yeni bir siyasi partiler kanunumuz, yeni bir seçim kanunu olacak ve onun içerisinde de dar bölgemi, daraltılmış bölgemi yoksa bugünkü gibi bir yapımı bunun kararı o tartışmalar sırasında verilecek.

'BAŞKANLIK SİSTEMİ MİLLETVEKİLLERİNİN DE ÇOK GÜÇLÜ FİGÜRLER OLMASINI SAĞLAR'

 Başkanlık sistemine eğer Türkiye geçmek istiyorsa bunun dar bölge ile yapılmasını her zaman savundum ben bugüne kadar. Çünkü, başkanlık sistemi aynı zamanda güçlü başkanın yanında güçlü parlamenteri de zorunlu kılar. Parlamenter de güçlü olması lazım. Onun için de parlamenterler genel başkanın iki dudağı arasından seçilen biri değil de, doğrudan halkın seçtiği bir olması lazım. O da her seçim çevresinden bir vekil çıkacak. Böyle olduğu zaman da halkta karşılığı olan sevgisi saygısı yüksek olan halkın sorunlarını kendi sorunları kabul eden ve aynı zamanda Türkiye'nin sorunlarını yakından takip eden çok güçlü aktörler çıkacaktır. Ben hep söylüyorum, başkanlık sistemi milletvekillerinin de çok güçlü figürler olmasını sağlar. Parti başkanlarının da çok güçlü olmasını sağlar. Türkiye'nin başkanının da çok güçlü liderlik vasfı olan kişi olmasını sağlar."

'TÜRKİYE TİPİ BİR BAŞKANLILK SİSTEMİ'

Şüphe yok ki, bizim baştan beri söylediğimiz, başkanlık sistemi eksiksiz başkanlık sistemidir. Türkiye tipi bir başkanlık sistemi. Çünkü pek çok çeşit başkanlık sistemi var. Bunlar o ülkelerin durumuna göre tercihlerine göre uygulanıyor. Türkiye de kendi dinamiklerini kendi yapısını dikkate almak suretiyle bütün bu örneklerden de istifade ederek en iyisini en doğrusunu yapmak istiyor.

'TÜRKİYE, ENİNDE SONUNDA BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇECEKTİR'

Biz ülkemizde siyasi istikrar, güçlü iktidar, hızlı karar alma ve bu kararları etkin kullanmak bakımından buna ihtiyaç olduğuna düşünüyoruz. Türkiye eninde sonunda, ben bunu hep söyledim, başkanlık sistemine geçecektir. Esasında Sayın Bahçeli'nin açıklamalarına bu noktadan baktığınızda Türkiye'nin gündeminin bu tartışmalardan kurtulmasını istediğini de görüyorum ben orada. Yani Türkiye başkanlık sisteminin tartışmalarını artık gündeminin dışına atmalı. Bunun yolu nedir? Bunun yolu çok açık. Bu konunun Meclis'e gelmesidir. 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?