banner15

Sedat Peker adliyede

Ergenekon davası tutuklu sanığı Sedat Peker, İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

Sedat Peker adliyede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu bulunan Sedat Peker, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirildi. 

Ergenekon davası tutuklu sanığı ve suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Sedat Peker, Ergenekon soruşturması ve Devrimci Karargah davasında tutuklu olan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile ilgili ifade vermek üzere adliyeye getirildi. Ergenekon soruşturması savcısı Cihan Kansız'a ifade verecek olan Peker'e Aksiyon dergisine verdiği röportajdaki Avcı ile ilgili iddialarının sorulacağı öğrenildi.

Tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen Sedat Peker'in Avcı ile ilgili ifadesi alınacak. Avukatları, Peker'e daha önce Aksiyon dergisindeki Avcı ile ilgili iddialarının sorulacağını söyledi.

Aksiyon dergisinde 11 Nisan 2011'de yayınlanan söz konusu röportajda Peker, Avcı'nın bir dönem itirafçıları nasıl kullandığını ve kendisini nasıl yönlendirdiğini anlatıyor. Bütün bildiklerini Ergenekon savcılarına anlatacağını belirten Peker, röportajda, "Hanefi Avcı ve itirafçı ekibiyle ilgili mahkemede açıklamalarda bulunacağım. Zaten savcılığın bunun üzerine otomatik olarak harekete geçeceğini düşünüyorum. O zaman kendisi (Avcı) zannederim Ergenekon üyeliğinden değil yöneticiliğinden yargılanacaktır." diyor.

Peker aynı açıklamasında, "Benim yanıma gelen itirafçıların isimleri Süleyman Öğer, kardeşi rahmetli Cemal Öğer, Ali Ozansoy'un kardeşi, Hüseyin Tilki, Hidayet Bozyiğit ve başka birkaç kişiydi. Gazetelerde devamlı yayımlanan bir resim var, oradakilerin hemen hepsi Hanefi Avcı'nın selamıyla emanet olarak gelmişti. Devlete faydaları olduğu için bu arkadaşlarla ilgilendim." ifadelerini kullanıyor.

Peker'in röportajda şu iddiaları da dile getiriyor: "Orhan Taşanlar İstanbul'a gelince Asayiş Şubesi tarafından gözaltına alındım. Yanımda bu itirafçı arkadaşlar da vardı. O zamanki şube müdürü Sedat Demir, 'İtirafçılarla İstanbul'u parselliyormuşsun!' dediğinde, kendisine 'Bu kişiler istihbarat şubenin, Hanefi Avcı'nın adamları' demiştim. Beni odadan dışarı çıkarttı. Sonra Avcı'yı aramış, itirafçıları yarım saat içinde bıraktılar. Beni de herhâlde Avcı'nın ismini verdiğim için bir ton eziyet edip ertesi gün bıraktılar. Bu itirafçılar kendi başlarına iş yapmaya başlayınca yani kontrolden çıkınca Avcı da rahatsız olmaya başladı. Ancak işledikleri suçları kendisi kapatıyordu."

Avcı'nın gönderdiği itirafçılardan birinin de İbrahim Babat olduğunu ifade eden Peker, "Avcı Organize Suçlar Daire Başkanlığı'ndan alınınca 2 ay sonra Süleyman Öğer ve kardeşlerine organize şube operasyon yaptı. Bu sırada Öğer kalp krizi geçirerek vefat etti. Avcı bu kişileri operasyonlarda kullandı. Bunu bana bizzat kendileri içkili bir sofrada anlattı. Dev-Sol içinde tasfiye edilen Bedri Yağan'ın ve diğerlerinin tüm bitişik atış raporları çatışmada ölmediklerini, infaz edildiklerini gösteriyor. Öldürenler polis değil, bu itirafçılardı. Benim yanıma yolladığı itirafçıları o operasyonlarda kullanıyordu. En son temizliği yani imha işini onlar yapıyordu. Bunu bana itirafçı ekibinin sözcüsü konumunda olan Süleyman Öğer anlattı. Bu konuşmaya avukat Muhittin Beyaz ve Giresunspor'un eski başkanı Olgun Peker Aydın da şahittir." diyor.

Peker, Avcı'nın cezaevine girmesinden sonra ortaya çıkan belgeler ve ses kayıtlarının kendisini doğruladığını, tüm bunları ve başka birçok şeyi mahkemede anlatacağını ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 11:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 8 yıl Önce

+

banner39

banner36

banner37

banner35