banner39

Sedat Peker'e soruşturma

Sedat Peker’in, “Barış için Akademisyenler İnisiyatifi” bildirisini imzalayan “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız” sözleri nedeniyle yapılan şikâyet üzerine savcılık soruşturma başlattı

Güncel 14.01.2016, 16:50 14.01.2016, 16:57
Sedat Peker'e soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sedat Peker’in “Barış için Akademisyenler İnisiyatifi" üyesi bin 128 akademisyene yönelik, açıklamaları nedeniyle Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar Döndü Ceren Şimşek, Yunus Yüce ve Halil İbrahim Vargün savcılığa başvurdu.

Savcılığa verilen dilekçede, “Şüphelinin kendi internet sayfasında, kendi imzasıyla paylaşmış olduğu yazı ile imzacı akademisyenleri tehdit ettiği, şiddet kullanma olasılığı yaratacak biçimde toplumsal barışın (kamu düzeni) bozulması tehlikesini doğurduğu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ölçütlerine göre de şiddete çağrı niteliğinde ve bu unsurlarla birlikte kamu düzeni için tehlikeli olabilecek bir şekilde, halkı birbirine karşı düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eder biçimde olduğu aşikârdır” denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Basın Suçları Soruşturma Bürosu, avukatlar tarafından verilen dilekçeyi kabul ederek, soruşturma numarası verdi. Böylece Sedat Peker hakkında resmen soruşturma başlatıldı.

Peker, “Barış için Akademisyenler İnisiyatifi” üyesi bin 128 akademisyene yönelik, “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız” demişti.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?