banner39

Şeffaflık Paketi seçim sonrasına bırakıldı

Başbakan Davtuoğlu'nun açıkladığı şeffaflık paketi, yapılan itirazlar ve çıkan tartışmalar üzerine yeniden görüşülmek üzere seçim sonrasına bırakıldı

Güncel 06.02.2015, 09:14 06.02.2015, 15:00
Şeffaflık Paketi seçim sonrasına bırakıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ak Parti'nin geçen salı günü yapılan son Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK)  toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Başbakanlık arasında “görüş ayrılığına” neden olan Şeffaflık Paketi de gündem konusu oldu.

Paket, iki gün önce yapılan son MKYK toplantısında konuşulurken, Başbakan Ahmet Davutoğlu, düzenlemenin ek vergi veya yük getirdiği şeklindeki değerlendirmelerin doğru olmadığını söyledi. Davutoğlu, düzenlemenin haksız kazançın önlenmesi ve suistimallere izin verilmemesi için hazırlandığını dile getirdi.

Bazı MKYK üyeleri de özellikle belediyelerde imar planı değişikliklerinin tek bir kişinin onayıyla değil, belediye meclislerinin kararıyla yapılabildiğini anlattılar. Üyeler, 5 binlik planların büyükşehir, binlik planların ise ilçe belediye meclisinin aldığı kararla yapılabildiğini, şehrin ve bölgenin gelişiminin dikkate alındığını dile getirdiler. Düzenlemenin yapılmadan önce tüm itirazlar ve olası sakıncaların yeniden gözden geçirilmesi ve bir daha değiştirilmek zorunda kalmayacak bir düzenlemenin yapılmasını daha doğru olacağı görüşü hakim oldu. Düzenleme bu nedenle seçimlerden  sonraya kalacak.

ERDOĞAN PAKET İÇİN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan paketle ilgili şu uyarıyı yapmıştı:  Şeffaflık konusunda açıklanan pakette yer alan düzenlemelerin bir kısmını, 2010 yılında yayınladığımız Başbakanlık genelgesiyle zaten hayata geçirdik. Diğer konular gündeme getirilirken çok dikkatli olunmalı. Böyle bir düzenlemenin zamanlaması ve içeriği çok önemli. Seçim öncesinde doğru gelmiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü