banner15

Şehir Üniversitesi'nde rektör değişimi

Şehir Üniversitesi'nde tartışmalara neden olan Ali Atıf Bir'in rektörlüğü sona erdirildi. Bir'in yerine Cengiz Kallek atandı

Şehir Üniversitesi'nde rektör değişimi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şehir Üniversitesi rektörlüğüne atandığı için tartışmalara neden olan Ali Atıf Bir, Murat Ülker tarafından görevinden alındı. Bir'in yerine Cengiz Kallek getirildi.

Konuyla ilgili bugün Twitter hesabından bir açıklama yapan üniversitenin mütevelli heyeti Başkanı Murat Ülker, Ali Atıf Bir'in vekaletten ayrıldığını, asaleten Cengiz Kallek'in atandığını söyledi.

Ülker, "Müjde, Şehir Üniversitesi'nde mütevelli heyeti ve rektör seçimi yenileniyor. Ben de yanlış anlaşılmaktan kurtuluyorum. Haklarınızı helal ediniz" dedi.

İSTİFALARA NEDEN OLMUŞTU

Ali Atıf Bir'in rektör olarak atanması üzerine  üniversitenin üç öğretim görevlisi istifa etmişlerdi. Bir'in 28 Şubat sürecinde Müslüman camiaya karşı takındığı tavır tepkiyle karşılanmıştı.

Prof. Dr. CENGİZ KALLEK KİMDİR?

1960 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi (1982). TDV İslâm Ansiklopedisi Genel Müdürlüğü’nde telif ve redaksiyon uzmanı olarak çalışırken Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İslâm Hukuku yüksek lisansı (1989) ve İktisat Tarihi doktorası yaptı (1994).

Malezya’daki Uluslararası İslâm Üniversitesi (IIUM) İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi’nde (1994-96) yardımcı doçent ve Uluslararası İslâm Düşüncesi ve Medeniyeti Enstitüsü’nde (ISTAC, 1997-99) doçent olarak görev yaptı. Türkiye’ye dönüşünden sonra TDV İslâm Araştırmaları Merkezi’nde araştırma uzmanı konumunda çalışmayı sürdürürken Başkan Yardımcılığı’nı da deruhte etti. Bu arada Fatih Üniversitesi’nde kısmî zamanlı dersler verdi (2000-2010). İstanbul Şehir Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. Aynı fakülte ve bölümde Dekanlık ve Bölüm başkanlığı yaptı (2010-13).

Çeşitli dernek ve vakıflarda kurucular kurulu (İSAV), mütevelli heyeti (GGV), yönetim kurulu (GGV, DEKVA) ve danışma kurulu (BSV, İGİAD) üyeliklerini sürdürmektedir.

Yüksek lisans (Hz. Peygamber Döneminde Devlet ve Piyasa, İstanbul: Bilim ve Sanat Vakfı, 1992) ve doktora (Asr-ı Saâdet’te Yönetim-Piyasa İlişkisi, İstanbul: İz Yayıncılık, 1997; Sosyal Servet, İstanbul: Klasik Yayınları, 2015) tezleri dışında İslâm İktisat Düşüncesi Tarihi: Harâc ve Emvâl Kitapları başlıklı bir kitabı (İstanbul: Klasik Yayınları, 2004, 2015), İngilizce ve Türkçe makaleleri yayımlandı. Ayrıca çeşitli yerli ve yabancı ansiklopedilerde Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere fıkıh, tarih, iktisat, siyaset, metroloji gibi alanlarda yüz altmışı aşkın maddesi neşredildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 10:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35