banner39

Sekiz rütbeli polis daha meslekten ihraç edildi

Antalya'da geçen Eylül ayında yasadışı dinleme operasyonu kapsamında tutuklanan, bir üst mahkemeye itiraz sonucu serbest bırakılan 7 rütbeli polis ile ABD'de olduğu için gözaltına alınamayan 1 rütbeli polis meslekten ihraç edildi

Güncel 23.01.2015, 13:49 23.01.2015, 15:04
Sekiz rütbeli polis daha meslekten ihraç edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçen yıl 29 Eylül'de Antalya Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 137 telefon hattının usulsüz dinlenmesi ile ilgili 'yasadışı dinleme' operasyonu gerçekleştirildi. İstihbarat Şube eski Müdürü Y.D.'nin de aralarında bulunduğu komiser, komiser yardımcısı ve polis memurlarından oluşan 13 kişi gözaltına alındı. Komiser M.K. ise operasyon esnasında ABD'de olduğu için gözaltına alınamadı.

Sorguları tamamlanan 13 polisten 6'sı savcılık tarafından serbest bırakılırken, 7 rütbeli polis tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi ise polislerin tahliyesine karar verdi.

EN AZ 1, EN FAZLA 19 KEZ İHRAÇ

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu 'yasadışı dinleme ve kişisel verileri arşivleme' gerekçesiyle rütbeli personelle ilgili soruşturmayı kısa süre önce tamamladı. Buna göre, 'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma' suçlamalarıyla haklarında işlem yapılanlardan 2'nci Sınıf Emniyet Müdürü Y.D., 3'üncü Sınıf Emniyet Müdürü B.E., 4'üncü Sınıf Emniyet Müdürü G.T., komiserler İ.Y., A.D., R.Ç., Ş.O. ve ABD'de olan M.K. meslekten ihraç edildi. Polislerin, ihraç kararına itiraz için mahkemeye başvurucağı belirtildi.

200 POLİS İHRAÇ EDİLDİ, 700'Ü SIRADA

Emniyet'teki "yasadışı yapılanma"larla ilgilil olarak şu ana kadar devam eden soruşturmalarda 200 polisin meslekten ihraç edilmişti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Emniyet'teki "yasadışı yapılanma" soruşturmalarında şu ana kadar 200 polisin ihraç edildiğini, 700'ü için de işlemlerin devam ettiğini söylemişti. 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?