banner39

'Selam dosyası'ndan Öcalan kayıtları çıktı!

'Selam Tevhid Örgütü' dosyasını inceleyen savcılar, KCK soruşturması kapsamında dinlendiği ortaya çıkan Öcalan'ın kardeşine ait ses kayıtlarının da burada olduğunu fark etti

Güncel 13.02.2015, 13:53 13.02.2015, 14:02
'Selam dosyası'ndan Öcalan kayıtları çıktı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aralarında gazetecilerin, siyasetçilerin, sanatçıların ve birçok işadamının bulunduğu yaklaşık 7 bin kişinin dinlendiği ‘Selam Tevhid’ soruşturması dosyalarını inceleyen savcılar yeni bir detayla karşılaştı. Dosyalar arasında, KCK soruşturması kapsamında dinlendiğini gösteren Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’a ait ses kayıt dosyaları da bulundu. Dosyaların KCK dosyaları içinde olması gerekirken buradan çıkması anlaşılamadı.

El Cezire Türk'ten Selahattin Günday'ın haberine göre belgeler, savcılığın eski soruşturma dosyalarını incelemesi sırasında bulundu. KCK Avukatlar dosyasını inceleyen savcılık, dosyadan ayrılan bir bölüm olduğunu ve o bölümün farklı bir dosya numarası ile sürdürüldüğünü tespit etti.

Avukatlar dosyasından ayrılan bölüme ait dört teknik takip kararı dosyada bulunamadı. Eksik belgelerin izini süren savcılık, aradığını, polislerin gözaltına alınmasına neden olan ve takipsizlik verilen Selam Tevhid soruşturması dosyasında buldu.

Dört teknik takip kararının Abdullah Öcalan’ı İmralı’da sık sık ziyaret eden kardeşi Mehmet Öcalan hakkında olduğu belirlendi. KCK’ya ilişkin yürütülen soruşturmada kardeş Öcalan’ın da şüpheli olduğunu tespit eden savcılık, Öcalan hakkındaki dinleme kararının da, yolsuzluk operasyonunun yapıldığı tarih olan 17 Aralık 2013’te sonlandırıldığını belirledi.

Savcılık, mahkemeye sevk edilen şüpheli polislere KCK soruşturması kapsamında dinlenen Mehmet Öcalan’na ait belgelerin neden başka bir soruşturma dosyasının içine konulduğunu sordu.

POLİS: EVRAKLAR KARIŞTIRILDI

Şüphelilerden dönemin emniyet amiri Gaffur Ataç, “Soruşturma dosyasının başka bir savcıya devredildiği dönemde kalemde çalışan memurlar tarafından evrakların karıştırıldığını belirterek "Bu nedenle Selam dosyasına girmiş olma ihtimali bulunmaktadır.” dedi.

Savcılık, ‘Mehmet Öcalan’a ilişkin evrakların başka dosyada saklanmasını, 7 Şubat krizi olarak bilinen ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye soruşturma dosyasını yeniden canlandırma’ girişimi olarak yorumluyor.

Bu nedenle şüpheli polislere ‘Çözüm sürecini yürüten MİT yetkililerini, Mehmet Öcalan üzerinden KCK ile irtibatlandırmaya çalıştınız mı?’ diye sordu. Şüpheli polisler, yürütülen soruşturmalarda böyle bir amacın olmadığını belirttiler.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?