banner39

Sezai Karakoç: Fikir partileri kurulabilmeli

Yüce Diriliş Partisi'nde yeniden genel başkan seçilen Sezai Karakoç her türlü fikir partisi kurulmasının önünün açılması gerektiğini söyledi

Güncel 29.05.2016, 16:42 29.05.2016, 16:42
Sezai Karakoç: Fikir partileri kurulabilmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yüce Diriliş Partisi Genel Başkanı Sezai Karakoç, "Başkanlık sistemi ve yeni anayasa konularından önce, Siyasi Partiler Kanunu'nun değiştirilerek, her türlü fikir partisinin kurulmasına imkan verilmesinin gerekliliği üzerinde ısrarla duruyorum. Ama ne yazık ki, bu konuda bir ilerleme mümkün olamamıştır." dedi.

Karakoç, Altındağ ilçesi Hamamönü semtinde düzenlenen Yüce Diriliş Partisi 3. Olağan Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada, gelinen süreçte parti olarak çok mesafe alamadıklarını ancak fikir ve duruşlarından da asla taviz vermediklerini bildirdi.

Ülke ve milletin, içeride ve dışarıda yaşanan olaylar nedeniyle ağır bir baskıya maruz kaldığını savunan Karakoç, çekirdek halinde olsalar da geleceği güven altına almak, kalıcı kurtuluş ve diriliş atılımını gerçekleştirmek amacına, programına ve planına sahip bir hareket olduklarına değindi.

Karakoç, Türkiye'nin mevcut siyasi yapısından dolayı genişleme imkanı bulamadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Başkanlık sistemi ve yeni anayasa konularından önce, Siyasi Partiler Kanunu'nun değiştirilerek, her türlü fikir partisinin kurulmasına imkan verilmesinin gerekliliği üzerinde ısrarla duruyorum. Ama ne yazık ki bu konuda bir ilerleme mümkün olamamıştır. Eylemleri kanun dairesinde takip etmek gerekir. Fikirler hür, eylemler kanun dairesinde yapılabilir. Ama fikirlere sınır yoktur. Biz ise bugüne kadar, 60 yıllık çok partili dönemde hep fikirleri bağladık, fikirler hala zincirlerle bağlıdır." 

"SİYASİ GERİLİM TOPLUM VE ÜLKEYİ YIPRATIYOR"

Çeşitli faaliyetler, konuşmalar ve çalışmalarla ülke çapında yavaş daa olsa içten içe bir kaynaşma ve fikir birliği oluşturmaya başladıklarını aktaran Karakoç, ileride şartların değişmesi durumunda, hareketlerinin ve fikirlerinin hızla yayılacağını dile getirdi.

Karakoç, geçmişte olduğu gibi günümüzde de ikili parti sisteminin yaşandığını iddia ederek, "Siyaset alanında var olan şiddetli gerilim, aslında toplum ve ülkeyi yıpratmayı sürdürmektedir. Çok partili dönemin başından beri devam eden bu durum, ne yazık ki halkın psikolojisinde olumsuz gelişmelerin doğmasında etkili olmuştur. Bu yüzden, dış ilişkilerin ana ekseni değişmemiş, ülkemiz bağımlılıktan kurtulamamıştır." ifadesini kullandı.  

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, mevcut 64 delegenin tamamının oyunu alan Karakoç, 3'üncü kez Yüce Diriliş Partisi Genel Başkanı oldu.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?