banner39

Şiddetli yağışlar Ege'yi vurdu, sırada Marmara var

Meteorolojinin haberini verdiği kuvvetli yağış, Türkiye'de Aydın, İzmir ve Muğla'da etkili oldu. Yunanistan'da da sert bir şekilde etkili olan yağış Atina'da sel baskınlarına neden oldu

Güncel 25.10.2014, 09:12 25.10.2014, 09:33
Şiddetli yağışlar Ege'yi vurdu, sırada Marmara var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Ege ve Marmara için uyarısını yapığı yağış dün akşam Ege'de etkili olmaya başladı. Yunanistan'da da büyük bir etki yaratan yağış, Türkiye'de Aydın, İzmir ve Muğla'da etkili oldu.

Aydın'da akşam saatlerinde yağmurla birlikte etkili olan şiddetli fırtına ağaçlar devrildi. Havanın kararmasıyla birlikte kentte aralıklarla sağanak yağmur etkisini göstermeye başladı. Yağmurla birlikte etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle, Aydın- İzmir karayolu üzerindeki iki ağaç devrildi. Devrilen ağaçlar nedeniyle kısa bir süre ulaşım aksadı. Trafik polisleri trafiği tek şeritten kontrollü verirken, devrilen ağaçlar Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerince yoldan kaldırıldı.

MARMARİS'İ SEL BASTI

Marmaris'te yaklaşık 20 dakika boyunca yağan sağanak yağmur, çile oldu.
Göle dönen kapalı çarşıdan turistler eşlerini ve çocuklarını sırtına alarak çıkabildi. İlçedeki cadde ve sokaklar suyla dolup taştı. Bazı karayollarında yumuşayan zeminden yola düşen küçük kaya parçaları ulaşımı aksattı. Karacasöğüt Mahallesi'nde sebze seraları ile arı kovanlarının sular altında kaldığı, arıların telef olduğu belirtildi.

İlçede bugün saat 16.00 sıralarında başlayan ve 20 dakika süren sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Suyla dolan Marmaris-Turunç, Marmaris-Datça ve Marmaris-İçmeler karayollarında yumuşayan zeminden yola düşen küçük kaya parçaları ulaşımın aksamasına neden oldu.

SERALAR SULAR ALTINDA KALDI

Ekipler kaya parçalarını temizlerken ulaşım kontrollü verildi. Yağış nedeniyle ilçe merkezinde bulunan Kapalı Çarşı da göle döndü. Alışveriş yapan yabancı turistler ve vatandaşlar, ayakkabılarını çıkartarak ellerinde cep telefonlarıyla çekim yapıp çarşıyı yürüdü. Bazı turistlerin eşlerini ve çocuklarını sırtına alarak çarşıdan çıkmaya çalışması ilginç görüntüler oluşturdu. Esnaf, dükkanına ve çarşının yolunu temizlemek için süpürgeyle suları çekmeye çalıştı. Karacasöğüt Mahallesi'nde sebze seralarının sular altında kaldığı, buradaki arı kovanlarının telef olduğu ve bazı evlerde su baskını yaşandığı belirtildi.

Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, ilçeye metrekareye 67 kilogram yağış düştüğünü belirtti. Ayrıca ilçede 13 maddi hasarlı trafik kazası nedeniyle ana caddelerde trafik akışı durdu.

ATİNA'DA SEL

 Şiddetli yağmur dün sabah Yunanistan’ın başkenti Atina’yı etkisi altına aldı. Saatlerce süren yağışla oluşan sel araçları sürükledi. Çok sayıda trafik kazası oldu.

Çok sayıda trafik kazası oldu. Araçlarında kilitli kalanlar itfaiye tarafından kurtarıldı. Çok sayıda ev ve dükkanı sel bastı. Atina’ya ağır hasar veren kuvvetli yağış dalgasının Türkiye'ye doğru geleceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL'A UYARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü dün uyardı ve Marmara ile Ege bölgelerinde su baskınlarının olabileceğini belirtti. Bugün Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir’in kuzeyinde metrekareye 100 kilogram yağış düşmesi bekleniyor.

Pazartesi gecesi ise rekor yağış bekleniyor. İstanbul’un Anadolu Yakası, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya’da metrekareye toplam 100-200 kilogram civarında yağış düşmesi bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?