banner39

Şifreli cümle ile darbeci askerlerin kayıtları tutulmamış

20 darbeci general ve subayın 14 Temmuz'daki toplantıda ''Tümgeneral Sönmezateş'in misafirleriyiz'' dedikleri, bu cümlenin şifre olduğu ve girişte kayıtlarının tutulmadığı ortaya çıktı

Güncel 25.07.2016, 17:30 25.07.2016, 17:30
Şifreli cümle ile darbeci askerlerin kayıtları tutulmamış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce, Yeşilköy'deki Hava Harp Okulu'nda 20 general ve subayın yer aldığı toplantıya katılanların, ''Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in misafirleriyiz'' dedikleri, bu cümlenin şifre olduğu ve girişte kayıtlarının tutulmadığı ortaya çıktı.

'TÜMGENERAL GÖKHAN ŞAHİN SÖNMEZATEŞ'İN MİSAFİRLERİYİZ '

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, darbe teşebbüsünden bir gün önce Hava Harp Okulu'nda yapılan toplantıya katılan kişilerin, nizamiye tarafından kayıtlarının tutulmaması emrinin verildiği, okula girenlerin ''Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in misafirleriyiz'' dedikleri ve bu cümlenin şifre olduğu öğrenildi.

Hava Harp Okulu'nda 14 Temmuz'da yapılan toplantının görüntüleri de ortaya çıktı.

Kamera kayıtlarında, Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in 19:53'te sırtında mavi sırt çantasıyla binaya girdiği, 20:42'den 22:20'ye kadar sivil kıyafetli kişilerin okula girdikleri görüldü.

SİVİL OLARAK GELMİŞLER VE KAYITLARI TUTULMAMIŞ

Toplantıya katılanların sivil olarak okula girdikleri, ellerinde çantalarının olduğu kaydedilerek, bunlardan bir kısmının geceyi okulun misafirhanesinde geçirdiği ve kayıtlarının tutulmadığı bir kısmının ise okuldan ayrıldığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında, darbeye teşebbüsten 3 ay önce kamera odasının kapatılarak dinlenme odasına çevrildiği, okulu ve nizamiyeyi gören bütün kameraların söküldüğü ve nizamiyedeki nöbet kulübelerinin, kurşun geçirmez kulübelerle değiştirildiği öğrenildi.

Yapılan araştırmada, okulun otoparkında bırakılan araçlarda darbeye katılanların bir kısmının kimliklerinin tespit edildiği, araçlarını bırakanların astsubay Halil Çetin, Üsttegmenler İsmail Yiğit, Mehmet Öztürk ve Yüzbaşı Mustafa Serdar Özay olduğu tespit edildi.

F SERİLİ 1 DOLARLARIN BULUNDUĞU ZARF DAĞITILMIŞ

Hava Harp Okulu'nda Albay Yusuf Özdemir'in darbeye teşebbüs gecesinde sarı zarf dağıttığı, bu zarflarda F serili 1 dolarların bulunduğu ve tutuklanan sözleşmeli er Muhammet Ömer Saldanlı'nın cezaevine girişte yapılan aramasında bu 1 doların bulunduğu kaydedildi.

Soruşturma kapsamında, 45 asker hakkında yakalama ve tutuklama kararı çıkarıldı.

Bu kapsamda 26 kişi tutuklanırken, 5 kişi serbest bırakıldı, 14 kişi ise aranıyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü