Sığınmacı krizinde dünyanın gözü Türkiye'de

Suriye'de ağırlaşan bombalı saldırılarının ardından Türkiye sınırlarına yığılan on binler bütün dünyanın gündemi oldu

Sığınmacı krizinde dünyanın gözü Türkiye'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep'in Rusya'nın hava saldırılarına maruz kalmasıyla 30 bin Suriyeli'nin Türkiye sınırına ilerlemesi yeni bir sığınmacı krizinin yaşanmasına neden oldu. Dünya basını, Türkiye'nin sınır kapılarını açmasa da binlerce Suriyeliye insani yardımda bulunması dünya basınında geniş yer buldu.

Dünya basınında başlıca çıkan haberler şu şekilde;

FİNANCİAL TİMES: ANGELA MERKEL SON ÇARE SIĞINMACI KRİZİ GÖRÜŞMELERİ İÇİN TÜRKİYE2YE GELİYOR

Suriye'de giderek kötüleşen durum on binlerce kişinin ülkesini terk etmesine neden olurken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'ya giren sığınmacıların sayısını kesme planını gözden geçirmek için son çözüm görüşmelerine Türkiye'ye geliyor. Rus bombardımanının Halep ve çevresinde artması sonucu Türkiye Suriye sınırında giderek büyüyen bir krizle karşı karşıya.

BBC: AB, TÜRKİYE'YE SURİYELİLERE SINIRLARINI AÇMA ÇAĞRISINDA BULUNDU

Avrupa Birliği yetkilileri savaştan kaçan on binlerce Suriyeli sığınmacıya Türkiye'ye sınırını açma çağrısında bulundu.

Türkiye sığınmacıların sınırı geçmelerine gerek olmadığını söyleyerek sığınmacılara gıda ve barınma yardımı yaptıklarını açıkladı. Yaklaşık 35 bin Suriyeli, Halep yakınlarında Suriye hükümetinin saldırılarından dolayı evlerini terk etti.

GUARDİAN: ON BİNLERCE SIĞINMACI TÜRKİYE SINIRINDA BEKLİYOR

Rusya destekli hava bombardımanı sonucu on binlerce Suriyeli Halep'i terk ederek Türkiye sınırına dayandı.

Hava saldırıları Suriye'nin en büyük kenti ve sınır kenti Bab-Al Salameh arasındaki köyleri hedef alırken Türkiye'den ambulans ve acil yardım konvoyları bölgeye giriş yaptı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada "Türkiye, sığınmacı kabul etmesinde sınıra dayandı ancak yine de bu insanların gidecek yeri olmadığı için kabul ediyoruz. Bu insanlar ya bombalar arasında ölecekler... Türkiye onları dünyanın geri kalanının yaptığı gibi bu katliamı seyredecek ya da sınırlarını açacak" açıklamalarını aktardı

INDEPENDENT: TÜRKİYE DAHA FAZLA SIĞINMACI KABUL EDEMİYOR

Türkiye, daha fazla sığınmacı kabul edemeyecek olması konusunda uyarıda bulundu. Almanya Başbakanı Angela Merkel, pazartesi günü Türkiye'ye giderek sığınmacıların Avrupa'ya girişini yavaşlatmak için Ankara'nın yardımını isteyecek. Merkel'in ziyareti öncesi Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ülkesinin halen 2.5 milyon sığınmacıyı misafir ettiğini belirterek Türkiye'nin bu konuda sınırına ulaştığını söyledi ve "sonuç olarak bu insanların gidecek bir yeri yok" diye konuştu.

USA TODAY: SURİYELİLER RUS SALDIRILARINDAN KAÇARKEN TÜRKİYE SINIRINA DAYANDI

Rus hava saldırıları Halep'te yoğunlaşırken Suriye'nin sınır komşusu Türkiye, sığınmacı kabul etme kapasitesine ulaştığını açıkladı.

DAİLY MAİL: TÜRKİYE SIĞINMACI KABUL ETMEDE SINIRA DAYANDI ANCAK SIĞINMACI KABUL EDECEK

Türkiye Başbakanı Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin daha fazla sığınmacı kabul etmede sınıra dayandığını belirtti buna rağmen sığınmacı almaya devam edeceklerini bildirdi.

Türk yetkililer yaklaşık 35 bin Suriyelinin sınırda bulunduğunu ve Türkiye'nin bu sığınmacılara yardım sağlayacağını ve kapılarını ancak "olağanüstü bir kriz" durumunda açacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 09:10
banner53
YORUM EKLE

banner39