banner15

Sığınmacıların eğitimine 3 milyar avro harcandı

Bakan Nabi Avcı, Suriye'deki sığınmacıların çocuklarına verilen eğitimin maliyetinin 3 milyar avroyu aştığını açıkladı

Sığınmacıların eğitimine 3 milyar avro harcandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "AB'nin tartıştığı 3 milyar avro destekten söz ediliyor. Sadece MEB olarak Suriyeli öğrencilere verdiğimiz eğitimin maliyeti 3 milyar avronun üzerinde." dedi.

Nabi Avcı, "Bugünlerde AB'nin 'Şöyle yapsak da mı versek, böyle yapsak da mı vermesek' diye tartıştığı 3 milyar avro destekten söz ediliyor. Henüz kendisi yok da lafı dolaşıyor ortalıkta. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı olarak bugün Suriyeli öğrencilere verdiğimiz eğitimin maliyeti 3 milyar avronun üzerindedir." dedi.

"ULUSLARARASI TOPLULUĞUN DUYARLILIĞINDAN MEMNUN DEĞİLİZ"

Uluslararası kamuoyunun, Suriyeli sığınmacıların sorunlarının çözümü konusunda duyarlılığının yetersiz olduğunu belirten Avcı, "Uluslararası topluluğun duyarlılığından doğrusu memnun değiliz. Yeterince duyarlılık gösterdiklerini söyleyemem. Evet, UNICEF kendi ölçüsünde elinden geleni yapmaya çalışıyor, çok fazla şikayet etmiyoruz ama UNICEF'in, BM'nin ve uluslararası toplumun bu konularda daha duyarlı olmasını beklemek hakkımız." şeklinde konuştu.

"Türkiye'de eğitim öğretim çağında 750 bin Suriyeli öğrenci var. Bunların 350 bini Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitime alınmış durumda." bilgisini veren Avcı, devlet okullarının yanı sıra kamplarda ve sivil toplum kuruluşlarınca açılan özel eğitim merkezlerinde eğitimlerin sürdüğünü kaydetti.

EĞİTİMDE KALİTENİN ARTIRILMASI ÇALIŞMALARI

Eğitimde fiziki ve beşeri altyapıyı geliştirmek için çalıştıklarını belirten Bakan Avcı, "4+4+4 düzenlemesi oturdu, geri dönüşler olumlu. Artık yeni okullar, derslikler, öğretmen alımları için çalışmaya devam edeceğiz. Bundan sonra daha fazla eğitimin niteliğinin artırılması, ders programımızın, müfredatımızın güncellenmesi için çalışmalarımıza yoğunluk vereceğiz. Önceliklerimiz daha çok kaliteye yönelik." değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 14:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48