banner15

Siirt'teki faciada çalışmalar 26 gün sürdü

Siirt'te toprak altında kalan 16 maden işçisine ulaşmak için 689 kişiden oluşan ekip 26 gün çalıştı

Siirt'teki faciada çalışmalar 26 gün sürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Siirt'in Şirvan ilçesinde özel maden ocağında meydana gelen heyelanda toprak altında kalan 16 işçiye ulaşmak için 689 kişiden oluşan ekipler, 26 gün boyunca yoğun çaba harcadı. Son işçinin cenazesine ulaşılmasıyla çalışmalar tamamlandı.

Maden köyündeki özel maden ocağında 17 Kasım'da akşam vardiyası sırasında heyelan sonucu 16 işçi toprak altında kaldı.

Toprak altında kalan işçiler Savaş Kızılkan, Kerem Arat, Murat Ant, İbrahim Kılınç, Kasim Tari, Şefik Tuncer, Sedat Bulut, Abdurrahman Sönmezsoy, Reşit Can, Halil Başer, Mahmut Batumak, Bedrettin Caylı, Nusret Beyazalma, Yavuz Yıldız, İsmail Tekin ve Abdulbaki Aydın'a ulaşmak için AFAD koordinasyonunda acil durum müdahale çalışmaları başlatıldı.

ÇALIŞMALARA YAKLAŞIK 700 KİŞİLİK EKİP KATILDI

Yaklaşık 1 milyon metreküp toprağın kaydığı olayın hemen ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarına Siirt, Batman, Şanlıurfa, Adıyaman, Samsun, Malatya, Bitlis, Diyarbakır, Van, Erzurum, Ankara, Konya ve Zonguldak'tan gelen AFAD ekipleri ile Kızılay, UMKE, Devlet Su İşleri, Türkiye Kömür İşletmeleri, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, TPAO, DEDAŞ, Türk Telekom, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve Park Elektrik görevlilerinden oluşan 689 kişi katıldı.

İLK İŞÇİYE AYNI GECE, SON İŞÇİYE 26 GÜN SONRA ULAŞILDI

Kimi zaman iş makineleri ile yürütülen çalışmaya belirli süre ara verilerek, Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı Doğal Afetler Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı ile AFAD'a ait 15 eğitimli köpek yardımıyla enkazın bulunduğu bölgede arama yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve bazı bakanlar, enkaz altında kalan işçilerin yakınları ile görüşüp, cenazesi defnedilenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

AİLELERE PSİKOSOSYAL DESTEK

AFAD Kriz ve Koordinasyon Merkezince, maden sahasında yapılan çalışmalar ve yaşanan gelişmelerle ilgili enkaz altında kalan işçi yakınlarına belirli aralıklarla bilgilendirme yaptı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca da ailelere psikososyal destek sunuldu.

İşçi yakınları ile vatandaşlara Türk Kızılayı tarafından kurulan çadırda yiyecek ve içecek ikramında bulunuldu.

YEDİ KİŞİ TUTUKLANDI

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarından işletme müdürü M.O'nun da bulunduğu 7 kişi tutuklandı. Firari şüpheli V.A'nın yakalanmasına çalışılıyor.

Hayatını kaybeden 16 işçinin yakınlarına SGK tarafından ölüm aylığı bağlanacak, gerekli ödemeler yapılacak.  

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 09:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48