banner39

Şık ve Şener'in iddianamesi kabul edildi

Ahmet Şık ve Nedim Şener'in de tutuklu olduğu OdaTV davasının iddianamesi kabul edildi, Şık ve Şener'e 15 yıla kadar hapis isteniyor.

Güncel 09.09.2011, 16:24 09.09.2011, 19:08
Şık ve Şener'in iddianamesi kabul edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalara ilişkin eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 12'si tutuklu 14 şüpheli hakkında düzenlenen iddianame, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. 

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız'ın hazırladığı 134 sayfalık iddianamenin Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayında yeni açılan özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince incelenmesi tamamlandı. 

Mahkeme, iddianamenin kabulüne karar verdi. 

Ergenekon soruşturması kapsamında kabul edilen Oda Tv iddianamesinde, eski Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal'ın internette yayınlanan görüntülerine ilişkin bilgiler yer alıyor. "Kılıçdaroğlu'na destek zorunlu" ibaresi ile başlayan bir dokümanda "Halk TV'yi devralırsak parasal sıkıntımız kalmaz. Kılıçdaroğlu da istekli, her türlü desteği alırız ama Baykal direniyor, Baykal engelini aşmalıyız. İkna için varan 2..." ifadesi yer alıyor.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Oda TV iddianamesinde ilginç bilgiler yer alıyor. ODATV'de ele geçirilen ST3120827AS_4MS1TF89 seri numaralı bilgisayar hard diski içerisinde silinmiş bölgede "Kılıçdaroğlu'na destek zorunlu" ibaresi ile başlayan bir belge de bulunduğu bilgisine yer veriliyor.

Belge içerisinde şu bilgiler bulunuyor: "Kılıçdaroğlu'na destek zorunlu. Liderlik çekişmesi yaratılmak istendiği açık. Haber içeriklerine dikkat! (...) (Burada üst düzey bir CHP yöneticisinin adı belirtilmektedir) oğlunun gay ilişkileri... CHP 'ye zarar verilmemeli... Müyesserin Baykal sevdası ODATV yayın politikası ile bağdaşmıyor.... Hanefi ile ilgilenmeye devam etsin... Avukatlarla irtibatına dikkat etsin. Halk TV'yi devralırsak parasal sıkıntımız kalmaz. Kılıçdaroğlu da istekli, her türlü desteği alırız ama Baykal direniyor, Baykal engelini aşmalıyız. İkna için varan 2..."

'ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ'

Soner Yalçın’ın da Ergenekon soruşturması kapsamında haklarında işlem yapılan şüphelilerden birçoğu ile irtibatlı olduğu belirtilen iddianamede, “Yalçın Küçük'ün talimatı ile örgütün internet medyasını oluşturan ODATV’de örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda yönlendirme amaçlı yayın yapıldığı ve bu doğrultuda kamuoyunun şekillendirilmeye çalışıldığı tespit edilmiştir" ifadesine yer verildi. İddianamede örgütün ODATV aracılığıyla icra ettiği faaliyetler ve bu faaliyetleri yürüten şüphelilerin örgütsel konumlarının anlatıldığını kaydeden Savcı Kansız, “İddianamede mümkün mertebe özel hayatın gizliliğine dikkat edilerek, şüpheliler ve soruşturma konusu suçla irtibatı olmayan üçüncü şahısların isimleri baş harfleri yazılmak suretiyle kısaltılmıştır. Mahkeme kararları doğrultusunda tesbiti yapılan telefon görüşmelerinde delil mahiyetinde olmayan özel görüşmeler iddianame içerisine alınmamıştır" denildi.

YALÇIN KÜÇÜK’E 41,5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamenin bir numaralı sanığı Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün “silahlı örgüt kurmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin, yasaklanan bilgileri temin, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve özel hayatın gizliliğinin ihlal" suçlarından 22 yıldan 41,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

SONER YALÇIN’A 34 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Tutuklu sanık gazeteci Soner Yalçın’ın “Ergenekon silahlı terör örgütü amaçları doğrultusunda medya imkanlarını kullanarak kara propaganda ve toplumu yanlış bilgilendirme faaliyetleri icra ettiği, bu amaçla diğer örgüt üyesi şüphelileri talimatlarıyla yönlendirdiği, Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, yasaklanan bilgileri temin etmek, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, Özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme" suçlarından 14 yıldan 34 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

ŞENER, ŞIK VE AVCI’YA 15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Tutuklu sanıklar Ahmet Şık, Nedim Şener ve Hanefi Avcı’nın “Ergenekon silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Diğer sanıkların cezalandırılması istediği suçlar ve istenen hapis cezaları şöyle:

DİĞER SANIKLR İÇİN İSTENEN CEZALAR

Tutuklu sanık Barış Pehlivan için “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, Özel hayatın gizliliğini ihlal" suçlarından 10 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Tutuklu sanık Barış Terkoğlu’na “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, Halkı kin ve düşmanlığa tahrikö suçlarından 8,5 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Tutuklu sanık Kaşif Kozinoğlu’nun “Ergenekon silahlı terör örgütüne yardım etmekle örgüt üyesi kapsamında olduğu, niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri temin ettiği, yasaklanan bilgileri temin ettiği" iddiasıyla hakkında 11,5 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Tutuklu sanık Doğan Yurdakul hakkında “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarından 9 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Tutuklu sanık Müyesser Uğur hakkında “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Tutuklu sanık Coşkun Musluk için “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçundan 8 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Tutuklu sanık Muhammet Sait Çakır hakkında “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, Halkı kin ve düşmanlığa tahrikö suçlarından 9 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Tutuksuz sanık İklim Ayfer Kaleli için “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, yargılamayı etkilemeye teşebbüs, Özel hayatın gizliliği ihlalö suçlarından 8 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenirken diğer tutuksuz sanık Ahmet Mümtaz İdil için “Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarından 8 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?