banner39

Şike davası mahkumlarını kurtaracak karar

Savcı Abdullah Mirza Coşkun, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 'Şike Davası'nın yeniden görülmesi ve Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu sanıkların infazının durdurulması yönünde görüş bildirdi

Güncel 07.06.2014, 13:41 07.06.2014, 14:15
Şike davası mahkumlarını kurtaracak karar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şike davasında hakkında kesinleşen hapis cezası bulunan Aziz Yıldırım'ın hala cezaevine gönderilmemiş olması tepki çekerken, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin mütalaasını beklediği savcı daha da tepki çekecek bir karara imza attı. Sabah gazetesinin iddiasına göre, savcı, Aziz Yıldırım'ın cezasının infazının durdurulması gerektiğini savundu. Diğer taraftan Fenerbahçeli bazı yöneticileri ise Aziz Yıldırım'la ilgili hapis kararının neden uygulanmadığını sorgulayarak tepki gösterdi.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından kısmen onama kısmen ise bozma kararı verilen 'Futbolda Şike Davası'nın gönderildiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma savcısı Abdullah Mirza Coşkun'un, konuya ilişkin 10 sayfalık mütalaasında yargılamanın yenilenmesi ve davada yargılanan sanıkların aldıkları cezaların infazının durdurulması yönünde görüş bildirdiği öğrenildi.

Coşkun, mütalaasında; şike ve örgüt kurma suçlarından Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 311. maddesi gereğince yargılamanın yeniden yapılmasını, CMK'nın 312. maddesi gereğince ise infazın durdurulması talebinde bulundu. Yeniden yargılanması istenen isimler arasında Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu ve Olgun Peker'in yanı sıra üç sanık daha bulunuyor.

SON KARAR MAHKEMENİN

'Futbolda Şike Davası'nda yeniden yargılanma taleplerini karara bağlayacak olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Pazartesi gününden sonra Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun'un konuya ilişkin sunduğu mütalaasını da göz önünde bulundurarak son kararını vermesi bekleniyor. Mahkeme, Coşkun'un talebi doğrultusunda karar verirse 'Şike Davası' yeniden görülecek.

2 YIL 6 AY DAHA CEZASI VAR

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Aziz Yıldırım'a 'teşvik primi vermek', 'birden fazla karşılaşmada şike yapmak' ve 'örgüt kurmak' suçlarından verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası ile bin 312 lira para cezasını onamıştı. Yıldırım, yaklaşık bir yıl hapis yattığı için infaz yasası gereğince 2 yıl 6 ay daha cezası var. Yeniden yargılama kararı çıkarsa mahkeme sonuçlanıncaya kadar hapis cezası rafa kalkacak.

CEZASI DERHAL UYGULANSIN DİLEKÇESİ

Bu arada Fenerbahçe Kongre üyesi Recep Özcan şike davasından hapis cezası alan Aziz Yıldırım'ın infaz sürecini başlatılması için dosyanın görüşüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yaptı. Özcan dilekçesinde, Aziz Yıldırım'ın infaz müzekkeresinin; ivedilikle yazılmasına karar verilmesini istedi.

Aziz Yıldırım,Yönetim Kurulu Üyeleri İlhan Yüksel Ekşioğlu ve M.Şekip Mosturoğlu haklarında,İstanbul 16.Ağır Ceza Mahkemesince şike ve örgüt suçlarından ağır cezalara hükmedildiğini Yargıtay 5.Ceza Dairesi'nin 17.01.2014 tarih, 2013/16791 Esas,2014/516 karar sayılı kararı ile cezaların onanarak kesinleştiğine dikkat çeken Özcan, dilekçede şu satırlara yer verdi: "Yargıtay 5.Ceza Dairesi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca adı geçen dosya,İnfaz hükümleri yerine getirilmek üzere, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2011/5 Esas sayılı dosyasında işlem görmek üzere gönderilmiş olup,makul sayılmayacak bir zamandan beri,hükümlü Aziz Yıldırım hakkında gereken işlem yapılmamaktadır. Hakkındaki hüküm kesinleşen Aziz Yıldırım hakkındaki İnfaz müzekkeresinin ivedilikle yazılmasına karar verilmesini arz ve talep ederim."

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?