banner39

Silivri Ergenekon'a hazırlanıyor

Ergenekon davasında kararın 5 Ağustos'ta verilmesi bekleniyor. Silivri'de duruşma salonunun çevresinde güvenlik tedbirleri arttırıldı

Güncel 01.08.2013, 15:05 01.08.2013, 15:05
Silivri Ergenekon'a hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mahkemenin 5 Ağustos'ta kararını açıklaması beklenen "Ergenekon Davası"nın görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan duruşma salonunun çevresindeki güvenlik önlemleri artırıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ve gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanığın yargılandığı "Ergenekon Davası"nın 321. duruşması, 5 Ağustos Pazartesi günü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda yapılacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, kararın hazırlanması nedeniyle ertelediği davanın duruşmasına sivil toplum örgütlerinin çağrısı üzerine yoğun katılım bekleniyor.

Olası kalabalık nedeniyle cezaevinin etrafında kurulan bariyerlerin sayısı artırıldı. Lojmanların bulunduğu bölümden duruşma salonuna giden yol ile vatandaşların kullandığı yerleşkeye gidiş yolunun üzerine çift bariyer konuldu. Bariyerler çiviyle de yere sabitlendi.

TEM ve E5 karayolundan cezaevine gelirken kullanılan yol üzerindeki bariyerler de uzatılarak, 500 metreye çıkarıldı. Duruşma günü araçların bariyerlerin dışında tutulacağı, duruşmaya gelenlerin de bu kısımda kurulacak güvenlik kapısından içeri alınacağı öğrenildi.

Cezaevinin önündeki vatandaşların, avukatların ve yolcu taşıyan otobüslerin kullandığı otoparkın etrafı da bariyerlerle çevrilirken, cezaevinin karşısına yeni yapılan adliye binasının bahçe kısmı da bariyerlerle kapatıldı.

"Ergenekon Davası"nda yargılanan sanıkların yakınları tarafından kurulan Silivri Nöbet Çadırı'nın etrafında da hazırlıklar sürüyor. Dava nedeniyle cezaevine gelen vadandaşların toplanması için alan düzenlenirken, konuşmaların yapılacağı sabit bir platform kuruldu.

AÇIK GÖRÜŞ İPTAL EDİLDİ

"Ergenekon Davası" nedeniyle 20 Temmuz 2009'da kullanılmaya başlanan duruşma salonu, 1000 metrekare alana inşa edildi. 180 sanık, 210 avukat, 350 basın mensupları ile izleyici kapasitesi bulunan duruşma salonunda da bazı düzenlemeler yapılacak. Vekaleti bulunan 500 avukata tebligat çıkarılırken, avukatların bulunduğu bölüme de ek sandalyeler konulacak. Duruşma salonuna öncelik olarak avukatlar alınacak.

Duruşma salonunda, tutuklu sanıklar için ayrılan bölüm biraz küçültülerek, tutuksuz 209 sanığa yer açılacak.

Duruşma nedeniyle 5 Ağustos Pazartesi günü Silivri Cezaevi'ndeki açık görüş de iptal edildi. Vatandaşlar, cezaevinde kalan yakınlarını daha sonra ziyaret edecek.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?