banner39

Silivri'de iki telefon bulundu

Silivri Cezaevi'nde Susurluk hükümlüsü ve Ergenekon sanığı Sami Hoştan'ın hücresinde iki cep telefonu bulundu

Güncel 30.04.2013, 11:51 30.04.2013, 11:51
Silivri'de iki telefon bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin en sık korunan, en yüksek güvenlikli cezaevleri arasında gösterilen Silivri Cezaevi'ne cep telefonu sokulduğu ortaya çıktı. Telefonlar, Susurluk hükümlüsü, çete davasından tutuklu Sami Hoştan'ın koğuşunda bulundu.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre olay bir ihbar sonrası ortaya çıktı. 10 gardiyan hakkında soruşturma başlatıldı. Gardiyanlardan biri müdürleri sorumlu tutarken; Sami Hoştan da başka bir cezaevine gönderildi.

Balyoz, Ergenekon, KCK gibi çok sanıklı büyük dava ve tutukluları ile gündemde olan Silivri Cezaevi'nde 24 Ocak günü hareketli saatler yaşandı. Yapılan bir ihbar sonrası koğuşlarda arama yapıldı. Ergenekon davasında tutuksuz, 'kumar çetesi' davasında tutuklu yargılanan Sami Hoştan ile Tamer Karaman'ın bulunduğu 5 Nolu Cezaevi F1 Blok F–1 koğuşu da aranan yerler arasındaydı. Burada yapılan kısmi aramada 2 adet cep telefonu, kulaklık, uçları sarı renkli kablolara bağlı 4 adet pil ve 100 TL para bulundu. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı sonrası Silivri Cezaevi İdaresi olay ile ilgili soruşturma başlattı. Öncelikle, 2 Ekim–24 Kasım 2012 tarihlerini kapsayan kamera görüntüleri izlendi. Mercek altına alınan noktaların başında "Arnavut Sami" lakaplı Sami Hoştan'ın tutulduğu koğuş yer aldı.

Suçlanan memurlardan biri 11 Nisan günü verdiği yazılı savunmasında suçlu olmadığını söyleyerek asıl sorumluluğun müdürlerde olduğunu iddia etti. Adının yazılmasını istemeyen memur, savunmasında özetle şunları anlattı:

"Zaman zaman çeşitli koğuşlara ziyaret amaçlı ya da moral olsun diye gittim. Bunda idarenin de haberi vardı. Sami Hoştan'ın şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlığı var, ayrıca kemoterapi görüyor. Sık sık revire çıkarıldı. Bunda herhangi bir çıkar ilişkisi yok. Yasak maddelerin (cep telefonu) bulunduğunu mahkûmlardan öğrendim. Vardiyanın sorumlu baş memuru olmama rağmen, hiçbir amirim çağırıp da olay ile ilgili bilgi vermedi. Bütün görüşmeler, müdür beyler ile Sami Hoştan ve Tamer Karaman'ın gizli görüşmelerinden ibaret. 2. müdürler, cezaevi sorumlu baş memuru ve hazır kuvvet baş memuru tarafından sorgulanırken ben odaya girdiğimde Cezaevi 2'nci Müdürü D.A. bana yönelik 'Başefendi biz gizli görüşme yapıyoruz' diyerek odadan çıkmamı istedi."

10 gardiyan hakkında başlatılan idari soruşturma kapsamında bir bölümünün görev yerleri değiştirilirken, bazıları da açığa alındı.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?