banner15

Silopi'ye sevkiyat, C planı için

Dün yoğunlaşan Silopi'ye zırhlı birliklerin sevkiyatının, Türkiye'nin Musul ve Tel Afer'e ilişkin C planı çerçevesinde olduğu belirtiliyor

Silopi'ye sevkiyat, C planı için

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak’ta Haşdi Şabi milisleri Türkmen kenti Tel Afer'e yönelik operasyona başladığını duyurunca Ankara alarma geçti. Musul-Tel Afer bölgesine ilişkin hazırlanan 'C planı'nın devreye sokulduğunu gösteren emareler peşisıra geldi.

Yeni Şafak’taki habere göre Ankara ile Çankırı'daki birliklerden çok sayıda tank ve zırhlı aracın Silopi’ye sevki Tel Afer'deki Türkmenleri korumak için bölgeye Fırat Kalkanı benzeri 'doğrudan' bir harekâtın yapılmasını öngören plan yapıldı. Büyük sevkiyat, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım'ın Beştepe’deki güvenlik zirvesine denk geldi.

Musul ve Tel Afer'e sadece 2 saat uzaklıkta bulunan Silopi'ye giden tankların, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki Duhok Üssü'ne takviye amaçlı sevk edilebileceği de iddia ediliyor. Bunun işaretini Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda vermiş ve Haşdi Şabi milislerinin bölgede terör estirmesi halinde Türkiye'nin cevabının farklı olacağını, Duhok'taki askeri varlığa ek olarak yeni birlikler gönderilebileceğini açıklamıştı.

Sınıra doğru dün yoğunlaşan sevkiyatta 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birliklerine ait unsurlar yeralırken, Ankara'dan tanklar ve tank kurtarıcıların, Çankırı'dan ise tekerlekli araçlar ve iş makinelerinin Silopi'ye karayoluyla sevk edildiği öğrenildi.

B VE C PLANLARI

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, koalisyon güçleri Türkiye'yi davet etmezse B ve C planının devreye girebileceğini yazmıştı.

Selvi, "B planı, Peşmerge formülü. Barzani’nin daveti üzerine Türkiye’nin operasyona dahil olması. Erbil, Bağdat gibi merkezi bir yönetim değil ama Musul operasyonunda Barzani önemli roller üstleniyor. Peki C planı ne? Musul’daki Sünni Arapların daveti üzerinde duruluyor. Başika Kampı’nda, ‘Musul gücü’nü eğittik. Musul’un eski valisi Nuceyfi’ye bağlı olan yerel birlikler Ninova gücü adını aldılar. C planı olarak Musul’un yerel güçleri Türkiye’yi yardıma çağırabilir. Gelen bilgiler, A planının büyük ölçüde geçerli olduğu yönünde ama B planı ve C planı da her an lazım olabilir." demişti.

SENARYOLAR VE ATILACAK ADIMLAR

Ekim ayı içerisinde Ankara kulislerinde senaryolar ve gelişmelere göre atılacak adımlar ise şu şekildeydi:

En ince detayına kadar diplomasi ve müzakere kanalları işletilecek. Ancak eşzamanlı diğer hazırlıklar yürüyor. Musul’a 12 kilometre uzaklıkta çok stratejik bir bölgede yer alan Başika Üssü’ne ve Türk askeri varlığına yönelik bir tehdit, saldırı olması durumunda üssün boşaltılması bir yana, zırhlılarla ve yeni birliklerle takviye edilmesi söz konusu. Bölgede demografik değişim, sivillere yönelik katliam ya da göçe zorlama gibi gelişmeler yaşanırsa Türkiye, Suriye’de olduğu büyük birliklerle Irak’a girebilecek. Bölgede birçok ülkenin üssü var ve Türkiye, kendi güvenliğini sağlamak amacıyla orada.

TERÖR TEHDİDİ

Türkiye’ye yönelik terör tehdidi yaşanması durumunda, bu kimden gelirse gelsin, Türkiye meşru müdafaa hakkını kullanacak. PKK’nın, Sincar’da fiili olarak oluşturduğu kantonal yapılanma, Telafer’e ya da Irak’ın diğer bölgelerine yönelirse meşru müdafaa hakkı gereği müdahale edilecek. Etnik, mezhebi çatışma riski ya da bu yönde bir girişim Türkiye’nin kırmızı çizgisi. DEAŞ’ın çatışmaların boyutunu etkileyecek, dehşete yol açacak olası eylemleri de Türkiye’yi harekete geçirecek. Gerekirse Suriye’de başlatılan ve sonuçları alınan Fırat Kalkanı harekâtının bir benzeri Irak’ta hayata geçirilecek. Bu operasyonun adı ise “Dicle Kalkanı” olacak.

Türkiye’nin bir başka kırmızı çizgisini, DEAŞ mensuplarının Musul’dan Suriye’ye geçerek oradaki çatışmalara müdahil olması, Türkiye’nin kazanımlarını tehdit etmesi oluşturuyor. Bu tehditten Rusya da rahatsız. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, böyle bir gelişme yaşanması durumunda askeri ve siyasi karar alacaklarını açıkladı. Suriye’nin kuzeyinde yaklaşık 100 kilometre eninde bir alana hâkim olan Türkiye, burada terör koridoruna asla izin vermeyecek.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 12:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35