banner39

'Siluetteki ucube' krizine imza yağıyor

İstanbul'un siluetini bozan gökdelenlere karşı yürütülen İnsafa Çağrı bildirisini Başbakanın mimarı ile Ahmet Davutoğlu'nun eşi de imzaladı

Güncel 17.10.2011, 12:08 17.10.2011, 14:17
'Siluetteki ucube' krizine imza yağıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin izni ile Zeytinburnu'nda inşaatı süren ve İstanbul'un tarihi siluetini bozan gökdelenlere karşı tepkiler büyüyor. "İstanbul Sahipsiz Değil" adlı inisiyatifin hazırladığı 'İnsafa Çağrı' bildirisine imza atan binlerce kişinin arasında "Başbakan Erdoğan'ın baş mimarı" olarak bilinen, hem AK Parti'nin hem de doğrudan Başbakan'ın pek çok mimari projesini gerçekleştiren Yüksek Mimar Muharrem Hilmi Şenalp ve Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu'nun hanımı Sare Davutoğlu'nun da bulunduğu bildirildi.

Ertan Altan'ın Taraf Gazetesi'nde bugün yazdığı makalede 'İnsafa Çağrı' bildirisine AK Parti Genel Merkezi'nden İDO iskelelerine kadar birçok projeye imza atan ve başbakanın yakınında bulunan Mimar Muharrem Hilmi Şenalp ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun birçok STK çalışmasının aktif bir katılımcısı olan eşi Sare Davutoğlu'nun da imza verdiği bildirildi.

İstanbul Sahipsiz Değil İnisiyatifi'nin 'İnsafa Çağrı' başlıklı bildirisine şu ana kadar akademisyenden öğrenciye, avukattan gazeteciye, memurdan işadamlarına kadar toplumun her kesiminden binlerce imza atıldığı bildirildi.

Öte yandan silueti bozan Gökdelenlerin AK Partili çevre ve kurumları da karşı karşıya getirdiği biliniyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediye Başkanları ile İstanbul Sit Alanları Alan Yönetim Başkanlığı'na birer mektup yazarak gökdelenlerin silueti bozmayacak bir yüksekliğe indirilmesini istediği biliniyor. Bakan Günay'ın bu sebeple İBB'den birçok yetkiliyi sert bir şekilde uyardığı ve onlara bazı suçlamalar yönelttiği de gelen haberler arasında.

İBB Belediye Meclisi, geçtiğimiz hafta toplanarak İstanbul'un siluetinin korunması için 'Siluet Ana Planı' oluşturulması konusunda bir karar aldı fakat bu kararda da Zeytinburnu'ndaki gökdelenler için bir yaptırım kararı yer almıyor.

36 katlı olan gökdelenlerin silüeti bozmaması için en az 15 katının traşlanması gerekiyor fakat inşaatı yapan şirket, bunu kabul etmiyor.

Bu arada yüksekliğin düşürülmesi yönünde bir kararın çıkması durumunda bunun maliyetini kimin karşılayacağı ise ayrı bir tartışma konusu.

Bir tarafta STK'lar ve halk tarafından siluetin korunması için çeşitli kampanyalar düzenlenirken Büyükşehir Belediyesi'nden de açıklama bekleniyor.

Yorumlar (1)
murat 11 yıl önce
İnanılır gibi değil.! O ucube bina yapılırken izni veren yetkililer neredeydi ya! Bu son bir daha yapılmayacak demek ne demek? O UCUBE bina derhal yıkılmalıdır! Böyle bir rezalet dünyanın hangi ülkesinde yaşanır, hangi ülke böyle bir kıyıma izin verir? Fransa mı, İngiltere mi, Almanya mı? Türk tarihi ve kültürünün kalbine okkalı bir bıçak saplanmıştır! Başbakana devreye girmelidir!!!
17
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?