Sınav çetesi hakim karşısında

Sahte belgelerle başkasının yerine sıbnava girdikleri ve KCK bağlantılı oldukları iddia edilen 60 kişinin ilk duruşması yapılıyor

Sınav çetesi hakim karşısında

ÖSYM tarafından yapılan sınavlara düzenledikleri sahte belgelerle gerçek adaylar yerine para karşılığı "joker" tabir edilen kişileri sokan, 22'si tutuklu 60 sanıklı KCK  bağlantılı olduğu iddia edilen suç örgütünün davası başladı. İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında, hakkında 50 sahtecilik, 6114 Sayılı ÖSYM Kanunu'na muhalefet, suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanarak tehdit gibi suçlardan 396,5 yıl hapis cezası istenen suç örgütü elebaşı Ahmet Kenan Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 22 tutuklu sanığın tamamı, bazı tutuksuz sanıklar ve sanık avukatları hazır bulundu.

Duruşma, sanıkların kimlik tespitiyle başladı. Beş bankada bulunan hesapları incelenen ve 2006 ile 2011 yılları arasında farklı kişiler tarafından hesaplarına 1 milyon 523 bin TL yatırıldığı, bu hesaplardan 1 milyon 418 bin TL'nin çekildiği belirlenen, ayrıca üzerine 40 tapu bulunduğu belirlenen sanık Öztürk, aylık gelirinin ne kadar olduğu sorusuna karşılık, 200 ile 300 bin TL olduğunu söyledi. Kimlik tespitinin ardından tutuklu sanıklara, iddianamenin tebliğ edilip edilmediği soruldu. Duruşma salonunda bulunan iki tutuksuz sanığın, iddianamenin kendilerine tebliğ edilmediğini söylemesi üzerine mahkeme başkanı, TMK 10. maddeyle görevli Cumhuriyet Savcısı Ender Karadeniz tarafından hazırlanan iddianamenin özetini okudu. Daha sonra sanık avukatları taleplerde bulundu. Yargılamanın yapıldığı TMK 10. maddeyle görevli 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nden görevsizlik talebinde bulunan avukatlar, yakın akrabalar arasındaki dinleme kayıtlarının da deliller arasında yer aldığını belirterek, dosyadan çıkarılmasını talep etti. Savcılık ise taleplerin reddini istedi. Mahkeme heyeti, talepleri görüşmek üzere duruşmaya ara verdi.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 14:56
banner53
YORUM EKLE

banner39