Sınır şehri Iğdır'ın derdi: telefon şebekesi

İran, Ermenistan ve Nahçivan'a komşu Iğdır'ın sınır köylerinde iş ve ziyaret maksadıyla gelenler ile yöre sakinleri, cep telefonlarının otomatik olarak yurt dışı şebekelerine bağlanması nedeniyle yüksek fatura ödemek zorunda kalıyor.

Sınır şehri Iğdır'ın derdi: telefon şebekesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran, Ermenistan ve Nahçivan'a komşu olan Iğdır'ın sınır köylerine iş ve ziyaret maksadıyla gelenler ile yöre sakinlerinden bazıları, bölgede cep telefonlarının otomatik olarak yurt dışı şebekelerine bağlanması nedeniyle yüksek fatura ödemekten dertli.

Ermenistan ve İran ile Azerbaycan'a bağlı Nahçivan Özerk Cumhuriyetine sınırı bulunan Iğdır'da sınır bölgelerine yaklaşıldığında cep telefonlarının şebeke modu otomatik olarak belirleniyor. Komşu ülkelerin GSM şebekelerinden daha güçlü gelen sinyaller yüzünden cep telefonları, Ermenistan, İran ve Nahçıvan'daki GSM şebekelerine bağlanıyor.

"TELEFONLAR MANUEL MODA ALINSIN"

Bir GSM firması yetkilisi Dönüş Kancar da sınıra yakın bölgelerde yaşayan neredeyse tüm vatandaşların bu tür sorunlarla karşılaştığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu konuda bizde kimi zaman abonelerimizden şikayetler almaktayız. Malum, bölgemiz sınır bölgesi, üç ülkeye sınırız. Diğer ülkelerin istasyonları sınırlara çok yakın olduğu ve abonelerimiz telefonlarının şebeke modlarını otomatik konumda tuttukları için bu şekilde bir sıkıntı yaşamakta. Telefonların şebeke modunun otomatik yerine manuel modda tutulması gerekiyor. Otomatik modda iken telefona, 'beni görüştür de nasıl görüştürürsen görüştür' ama manuele alındığı zaman 'beni sadece kendi şebekemle görüştür' komutunu vermiş oluyoruz. Manuel konumda tuttuklarında bu fatura fazlalıkları kendilerine yansımayacaktır."

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 12:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35