Sınırda 'Güvenli Bölge' için ilk adım

Türkiye'nin Suriye sınırının sıfır noktasında, 92 kilometre menzilli ABD yapımı HIMARS bataryaları yerleştirilecek

Güncel 25.04.2016, 12:57 25.04.2016, 12:57
Sınırda 'Güvenli Bölge' için ilk adım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye krizinin başladığı günden bu yana, Ankara'nın savunduğu "Güvenli Bölge" için ilk somut adım atılıyor. Türkiye ile ABD arasında yürütülen son görüşmelerde, sınırın Suriye tarafından "Güvenli Bölge" oluşturulması konusunda büyük oranda uzlaşıya varıldığı belirtiliyor.

Akşam Gazetesinin haberine göre Afrin-Cerablus arasında yer alan ve “Münbiç" olarak bilinen 90 kilometrelik alan "Güvenli Bölge" olarak ilan edilecek. Bölgenin IŞİD unsurlarından tamamen temizlenmesi ve süreç içinde yaşanabilecek muhtemel sızmalara karşı, kara savaşlarının en etkili silahlarından olan ve 92 kilometrelik menzili bulunan ABD'nin HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) füze bataryaları da sınır hattının Türkiye tarafına konuşlandırılacak.

IŞİD'E KARŞI ILIMLI MUHALEFET

Habere göre, "Güvenli Bölge" için izlenecek yol haritası da büyük oranda netleşti. IŞİD’in Münbiç hattından tamamen çıkarılmasında, Türkmen güçlerinin öncülüğündeki ılımlı muhalefet aktif rol oynayacak. Bu kapsamda ılım muhaliflere, silah ve mühimmat desteği artırılacak.

OBÜSLERLE BİRLİKTE VURACAK

IŞİD unsurlarının Münbiç hattından çıkarılmasında, sınırın Türkiye tarafından yapılacak yoğun füze, top ve obüs atışları ile Ilımlı Muhaliflere destek verilecek. ABD'nin çok namlulu HIMARS Füze Bataryalarının da, bu çerçevede sınır hattına konuşlandırılacağı öğrenildi.

Sınırın Türkiye tarafında daha önce de, ABD'ye ait Patriot füze batarya sistemleri bulunuyordu. Çok namlulu HIMARS Füze Bataryaları'nın, Patriot sistemlerinin sınır hattına yerleştirildiği prosedüre uygun olarak konuşlandırılacağı ve bunun için TBMM'den tezkere çıkarılmasına gerek olmadığı da bildirildi.

Kara savaşlarının en etkili silahlarından olan HIMARS Füze Bataryaları, mobil özelliği sayesinde yer değiştirerek bölgedeki gelişmelere göre konumlanacak.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YERLEŞTİRİLECEK

TSK'nin Fırtına Obüsleri ile ABD'nin HIMARS bataryaları, IŞİD hedeflerini birlikte vurarak ılımlı muhaliflerin bölgeyi kontrol altına almasını kolaylaştıracak. Savunma kaynakları HIMARS bataryalarının önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gönderilerek, planlanan noktalara yerleştirileceğini doğruladılar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?