banner39

Sınırı ihlal eden Suriye helikopteri düşürüldü

Türk savaş jetlerinin sınırda Suriye'ye ait bir helikopteri düşürdüğü açıklandı

Güncel 16.05.2015, 16:49 17.05.2015, 16:04
Sınırı ihlal eden Suriye helikopteri düşürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye sınırını 5 dakika süreyle ihlal eden Suriye helikopteri düşürüldü.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, saat 14.04'te, Suriye'ye ait bir hava aracının, Hatay'ın Altınözü ilçesinin güneyinde, Kuyubaşı istikametinde, Türk hava sahasını ihlal ettiğinin tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Olay üzerine hava muharebe devriye görevi icra etmekte olan iki F-16 uçağımız bölgeye yönlendirilmiş ve söz konusu hava aracına müdahale edilerek hava aracı etkisiz hale getirilmiştir. Araç Suriye topraklarına düşmüştür" ifadesine yer verildi.

"SİLAHLI KUVVETLERİMİZ 24 SAAT GÖREV BAŞINDADIR"

Sivas'ta temaslarda bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bir basın mensubunun "Suriye'den kalkan uçaklar sınır ihlali yapıldığı için düşürüldü. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Öncelikle Silahlı Kuvvetlerimizle gurur duyuyoruz. Aziz milletimizin de gurur duyması lazım. Hava Kuvvetleri Komutanımızla ve Hava Kuvvetlerimizle gurur duyuyoruz. Kendilerine verilen görevi hakkıyla yerine getiriyorlar. Nedir görevleri? Türk vatanını, Türk sınırlarını koruyacak, hiçbir ihlale fırsat vermeyecek. Saat 14.04 sularında öğleden sonra Cilvegözü’nü 5 dakika süreyle 7 mil sınırımızı ihlal eden bir Suriye helikopteri düşürülmüş durumdadır. Hakkıyla görevini yapan, sınırlarımızı ihlal eden Suriye güçlerine karşı gereken tepkiyi gösteren Silahlı Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum. Pilotlarımızın hepsinin gözlerinden öpüyorum. Aziz milletimiz şundan emin olsun, Silahlı Kuvvetlerimiz Türk milletinin hak ve hukukunu korumak için 24 saat görev başındadır. Bundan sonra da görevi başında olmaya devam edecektir. Bu hükumetimizin kararlılığının Silahlı Kuvvetlere de yansımasıdır."

Bir gazetecinin, "Düşürülenin insansız hava aracı olduğu söyleniyor" şeklindeki sözü üzerine Bakan Yılmaz, "İnsansız hava aracı diyen de var, uçak diyen de oldu ancak şu anda bizzat bana iletilen bilgi helikopter olduğu şeklindedir. Ben kahraman pilotlarımızı gözlerinden öpüyorum ve hepsini tebrik ediyorum" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?