banner15

Sır intiharlara jet takipsizlik

Aselsan çalışanı 5 mühendisin farklı tarihlerdeki intiharlarıyla ilgili soruşturma başlatan askeri savcılık, iki ay gibi kısa bir süre içinde incelemeyi tamamlayıp takipsizlik kararı verdi

Sır intiharlara jet takipsizlik

Aselsan'da kritik birimlerde görev yaparken birbiri ardına şüpheli şekilde intihar eden mühendislerin ölüm olaylarıyla ilgili 4 yıl sonra soruşturma başlatan Genelkurmay Askeri Savcılığı soruşturmayı âdeta jet hızıyla takipsizlikle sonuçlandırdı.

Ankara'da Bando Okullar Komutanlığı'nda görev yaparken nöbette şüpheli şekilde intihar eden Asteğmen Burhaneddin Volkan'ın babası emekli astsubay Mahmut Volkan oğlunun ölümüyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na bir mektup gönderdi. Baba Volkan askeri casusluk soruşturması kapsamında ele geçirilen bir belgede "Aselsan'da sorun çıkaranlar var. Sorunun kaynağı bulunmalı, gereken yapılmalı" notunun yer aldığını belirtti.

Mahmut Volkan, oğlunun ölümünde okul ve birlik komutanının askeri hiyerarşi içinde baskı ve komplosunun etkili olduğunu öne sürerken, Aselsan'da aynı yerde görev yaparken intihar eden 4 mühendis Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal, Evrim Yançeken ve Zafer Oluk'un ölümlerinin de oğlunun ölümü gibi şüpheli olduğunu, bu gençlerin kimyasal gaz, ilaç veya bilinmeyen bir sebeple kontrol altına alınarak intihar ettirildiklerini yazdı. Dış kaynaklı olduğunu düşündüğü müdahalenin, Aselsan ve TSK içindeki destekçiler olmadan yapılamayacağını savunan Mahmut Volkan, ölen mühendislerin ölüm sebepleri ile olayda etkili olan kişilerin savcılık tarafından bulunmasını istedi. 

İKİ AYDA İNCELENDİ 

Baba Volkan'ın mektubu askeri casusluk soruşturmasını yürüten dönemin Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'e ulaştı. Seçen, Aselsan intiharlarının kendi görev alanına girmediği gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi. Bununla birlikte Mahmut Volkan'ın dilekçesinin yanı sıra elde edilen diğer belge ve bilgiler Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderildi. Askeri savcılık da Mahmut Volkan'ın mektubunda yer verilen iddialarla ilgili soruşturma başlattı. 2011/316 dosya numaralı soruşturmayı yürüten Askeri Hâkim Yarbay Naci Akdemir, Volkan'ın Genelkurmay Askeri Savcılığı'ndaki dosyasının yanı sıra diğer 4 mühendisin dosyalarını da Ankara ve Gölbaşı Savcılıkları ile 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'ndan talep etti.

Akdemir inceleme sonunda, Volkan'ı intihara azmettiren, teşvik, ikna ve yardım gibi sebeplerle yönlendiren askeri şahısların bulunmadığına karar vererek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Akdemir diğer 4 ölüm olayı ile ilgili olarak da yerel savcıların yetkili olduklarına hükmetti. Akdemir, Ünsem Ünal'ın dosyasını Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı'na, Hüseyin Başbilen ve Evrim Yançeken'in dosyasını Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na, Asteğmen Zafer Oluk'un dosyasını ise 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'na geri gönderdi. Böylece ocak ayında açılan soruşturma için mart ayında takipsizlik kararı verilmiş oldu. 

Aselsan'da görev yapan Hüseyin Başbilen 5 Ağustos 2006, Ünsem Ünal 16 Ocak 2007, Evrim Yançeken 24 Ocak 2007, Asteğmen Burhaneddin Volkan 9 Ekim 2007 ve Asteğmen Zafer Onuk ise 5 Mayıs 2008'de şüpheli bir şekilde hayatlarını kaybetmişlerdi. 

Kaynak: Aselsan

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 07:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35