banner15

Sırbistan'da sığınmacılara gözaltı

Sırbistan polisi, çok sayıda sığınmacıyı Macaristan'a yasa dışı yollardan kaçırmayı planlayan 11 kişiyi gözaltına aldı

Sırbistan'da sığınmacılara gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan'da polis, onlarca sığınmacıyı yasa dışı yollardan Macaristan'a kaçırmayı planlayan 11 kişiyi gözaltına aldı. Polisten yapılan yazılı açıklamada, Macar polisi ile bilgi paylaşımı ve yoğun çalışmalar sonucu düzenlenen operasyonda 2'si insan kaçakçılığını organize eden, 9'u da sığınmacıları önce Macaristan'a ardından Avusturya'ya götürecek kişiler olmak üzere 11 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Balkan rotasının kapatılmasının ardından yüzlerce sığınmacı Sırbistan'da kalmıştı. Son olarak Macaristan'ın, Sırbistan sınırındaki kontrolleri arttırmasının ardından sınırda bekleyenlerden yüzden fazla sığınmacı, geçen hafta açlık grevi başlatarak, sınırın kapalı tutulmasına tepki göstermişti.

Öte yandan, Makedonya'daki mobil gümrük ekipleri de ülkeye yasa dışı yollardan giren dördü Afganistan, ikisi ise İran uyruklu altı göçmen yakaladı.

Gümrük İdaresinden yapılan açıklamada, kaçak göçmenlerin Türk vatandaşı tarafından kullanılan Türkiye plakalı bir aracın kontrolü sırasında yakalandığı bildirildi.Aracın, Makedonya'ya ihracat yapan bir Türk firmasına ait olduğu belirtilirken, araçtaki kişilerin gerekli yasal işlemler için polise teslim edildiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 19:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35