banner39

Şırnak'a 246 gün sonra geri dönüyorlar

Şırnak'ta 14 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılmasının ardından vatandaşlar kente geri dönüyor

Güncel 14.11.2016, 11:28 14.11.2016, 11:47
Şırnak'a 246 gün sonra geri dönüyorlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şırnak'ta PKK'lılarca açılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması, tuzaklanan patlayıcıların imhası ve kamu düzeninin yeniden tesis edilmesi için 14 Mart'ta sokağa çıkma yasağı ilanı ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu"nun 82'nci gününde tamamlanmasının ardından kentte arama çalışmaları sona erdi.

PKK'ya ağır darbe vurulan, aralarında örgütün yöneticileri ile dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu 508 PKK’lının etkisiz hale getirildiği, 50 ton ağırlığında bin 845 el yapımı patlayıcının imha edildiği, el yapımı patlayıcılarla tuzaklanan 240 barikatın kaldırıldığı, 39 çukuru kapatıldığı kentte sokağa çıkma yasağının 05.00'ten 22.00'ye kadar sona erdiğini öğrenen vatandaşlar, evlerini görmek için 246 gün sonra kente dönüyor.

GÜVENLİK NOKTALARINDAN GEÇİYORLAR

Kent giriş noktalarına kurulan güvenlik noktalarında yapılan kontrolün ardından vatandaşların geçişine izin verilirken, kentin girişinde uzun araç kuyrukları oluştuğu görülüyor.

Bazı vatandaşların evlerini terk ederken yanlarına aldıkları eşyalarla geri döndüğü gözlenirken, güvenlik güçlerince kontrol noktalarından geçişte yaşlı ve hastalara öncelik veriliyor.

KENTTEKİ HASAR TERÖRÜN ŞİDDETİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR

Kente dönenler, PKK'lıların kente verdiği zararı gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşarken, aylar sonra kavuştukları yakınları ile hasret gideriyor.

Şırnak'taki ev ve iş yerlerindeki hasar saldırıların şiddetini gözler önüne seriyor.

Kentte saldırılardan iş yerleri zarar gören esnaf ile evleri zarar görenler, temizlik ve onarım çalışmalarına başladı.

Vatandaşlar, yasağın kaldırılmasıyla açılan ekmek fırını, market ve manavlardan alışveriş yaptı. Bazı fırın ve marketlerin önünde kuyruk oluştu.

EĞİTİM ÖĞRETİME BAŞLANDI

Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı kentte öğrenciler aylar sonra okullarına, öğretmenlerine ve çok özledikleri arkadaşlarına kavuştu.

Terör saldırıları nedeniyle bazı okulların kullanılamaz hale geldiği kentte hasar görmeyen okullarda bugün ders zili çaldı.

Şırnak Üniversitesi öğrencileri de otobüslerle Mehmet Emin Acar Kampüsüne giderek eğitime başladı.

GÖREVLENDİRME YAPILAN BELEDİYEDEN TEMİZLİK HİZMETİ

İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlendirme yapılan Şırnak Belediyesince yol yapım ve temizlik çalışmalarına hız verildi.

Belediye ile İl Özel İdaresi ekiplerince aylardır toplanmayan çöpler toplanıyor, cadde ve sokaklar temizleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?