banner39

Şırnak'ta 35 kaçakçı bombardımanda öldü

Uludere'de kaçakçılık yaptıkları söylenen bir grup, F16'lar tarafından bombalandı; en az 35 kişinin öldüğü bildiriliyor (FOTO)

Güncel 29.12.2011, 08:51 29.12.2011, 16:58
Şırnak'ta 35 kaçakçı bombardımanda öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde, kaçakçılık yapan şahıslara, karakoldan ve F-16 savaş uçaklarından ateş açıldığı, olayda en az 35 kişinin öldüğü söyleniyor.

Kuzey Irak sınırında büyük bir grubun Türkiye'ye giriş yaptığını tespit eden güvenlik güçleri taciz ateşi açtı. Ardından da F-16 savaş uçakları bölgeyi bombaladı. Olayda en az 35 kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Güvenlik güçlerinin grubu PKK'lı sandığı bildiriliyor. Bazı kaynaklara göre ise ölü sayısı 40 civarında.

Söz konusu grubun, kaçakçılık yapan köylülerden oluştuğu ve katırlarla Türkiye'ye kaçak mazot getirdikleri belirtiliyor. Şırnak Devlet Hastanesi'ne getirilen 3 cenaze, buradan da Malatya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Ağır yaralanan M. Ali Tosun ve Serhat Ürek adlı iki kişinin de hastanede tedavi altına alındığı ifade edildi.

Bombardıman sırasında katırlardaki yakıt bidonlarının alev aldığı, cesetlerin çoğunun bu nedenle yandığı, bazılarının da sığındıkları kayanın bombadan yıkılınca altında kalıp öldüğü ileri sürüldü.Yetkililer olayın Irak topraklarında meydana geldiğini ve soruşturmanın sürdüğünü belirterek daha sonra resmi açıklama yapılacağını söyledi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre heronların geçtiği görüntüler üzerine PKK'lı oldukları sanılarak gruba ateş edildi. Vurulanların mazot kaçakçılığı yapan köylüler olduğu bildiriliyor.

Öte yandan bombardımanın sınırın 300 - 500 metre dışında olduğu iddia edilirken kaçakçıların köyüne Zaho'dan ulaşımın daha kolay olduğu bildiriliyor.

ÖLENLERİN KİMLİĞİ

Seyit Enç, Özcan Uysal (15), Mehmet Encü, Nevzat Encü, Hamza Encü, Şervan Encü, Cemal Encü (15), Osman Encü, Şivan Encü, Bilal Encü, Mehmet Ali Tosun, Nadir Alma, Mahsun Encü, Salih Encü, Hakiki Encü, Yüksel Ürek, Salik Ürek, Serhat Encü, Adem And, Savaş Encü, Selahattin Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Aslan Encü, Cevat Encü, Erkan Encü, Selman Encü, Orhan Encü, Fadıl Encü, Vedat Encü, Cihan Encü, Fikret Encü, Hüseyin Encü, Erkan Encü, Zeydin Encü, Çetin Encü.

ŞIRNAK VALİSİ: 20'DEN FAZLA ÖLÜ VAR

Bombardıman sırasında katırların sırtındaki yakıt bidonlarının alev aldığı, cesetlerin çoğunun bu nedenle yandığı, bazılarının da sığındıkları kayanın bombadan yıkılınca altında kalıp öldüğü ileri sürüldü. Şırnak Valisi Vahdettin Özkan olayda 20'den fazla kişinin öldüğünü söyledi.

ULUDERE BELEDİYESİ: 30 ÖLÜ VAR

Konuyla ilgili Uludere Belediyesi de resmi bir açıklama yaptı.

Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman, Ortasu köyünde F-16 savaş uçaklarından atılan bombalar sonucu 30 kişinin öldüğünü söyledi.

Olayın ardından köye giden Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman, 30 kişinin hayatını kaybettiğini, cesetlerde ağır yanıklar olduğunu söyledi.

Bölgeden gelen ilk fotoğraf... Cenazelerin battaniyelere sarılarak traktörlerle taşınması dikkat çekiyor.


Yorumlar (16)
BİR VATANSEVER 11 yıl önce
Kacakçılar, sınırdan geçecekte askerler armut mu taşlayacak. Gayet normal. niye abartılıp suçlu aranıyor. suçlular belli ki vurulmuş.
VATAN 11 yıl önce
Bugün elini kolunu sallayarak sınırdan geçenler yarın senin sınır karakoluna elini kolunu sallayarak gelir ve geliyorlarda hiç üzülmedim zerre kadar hak ettiler bir daha gitsinlerde görelim.Vatanını sevende üzülmesin katliam demesin ihmal var demesin herşey yolunda ha dağda pkk ha dağda kaçakçı ikisinin arasında hiç bir fark yoktur.
sema 11 yıl önce
allah bunu yapanları kahar ismişerifiyle kahreylesin helak eylesin edecekte o çok sabırlıdır şunu unutmayın bunu yapanlar daha beter olacak ve bizde zaten böyle olacağını biliyorduk diyeceğiz sizde zerre kadar yürek varsa bu yorumumu yayınlarsınız
Eyyup 11 yıl önce
Dunyabulteni de bu irkci kafaya teslim olduysa yazik bizlere.
mıstık 11 yıl önce
'Şırnak'ta Kaçakçılara Bombardıman' başlığını atmak yapılan katliama bilmeyerek te olsa (!) kılıf bulmaktır. Dünyabülteni editörü ve haber müdürünü ahlaklı olmaya davet ediyorum. Tabii hakaret içermeyen kişilik haklarına saldırı yapılmayan bu yorumu yayınlama cesareti varsa!..
kemal 11 yıl önce
Bu vatandaşların gecenin o saatinde orada ne işleri vardı? Böyle bir risk olduğunu bilmiyorlarmıydı? Alınlarında kaçakçı mı yazıyordu? Kaçakçılık ne zamandan beri legal? Tüm bunların PKK'nın tezgahı olduğu apaçık belli, BDP milletvekilleri de timsah gözyaşı dökmeye başladılar. Maksat halkı galeyana getirmektir, maksada ulaşıldı olan 35 vatandaşa oldu.
demokrasi...!!! 11 yıl önce
BU İNSANLAR AÇ YILLARCA EZILMISLIGIN MUCADELESINI HELALINDEN EKMEK KAZANMAK UGRUNA CANLARINDAN OLDULAR KURT VEYA BAŞKA BİR ETNIK KOKENDEN OLMASI ONEMLİ DEĞİL İNSAN HERSEYDEN ÖNCE İNSAN OBOLGEDE DEVLETIN İSTİHBARATI OLMADAN KUŞ BİLE UÇMAZ BİRİLERİ ONLARI KENDI EMELLERİ İÇİN KURBAN SEÇTİ YAPIN KARDEŞİM FABRIKA ÇALIŞTIRIN BU İNSANLARI BU MİLLET DEVLETTEN SADAKA BEKLEMİYOR İŞ İSTİYOR İNSANCA ONURUYLA
. 11 yıl önce
gecenin bir yarısı ne işleri varmış 1.derece yasak bölgede? kaçakçı olmak onları haklı cıkarmaz. kaçakçılık da devlete zarar vermektir .. o esnada silah kaçırmadıkları ne malum ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?