banner15

Şırnak'ta hava destekli operasyon

Şırnak'ta dün akşam üç askerin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıdan sonra hava destekli operasyonlar sabaha kadar sürdü.

Şırnak'ta hava destekli operasyon

Şırnak'ta İnsansız Hava Araçlarının (İHA) katılımıyla 3 askeri öldüren PKK'lıları yakalamak için başlatılan operasyon sabaha kadar sürdü. Operasyonlar genişleyerek devam ederken, büyük bir PKK'lı grubun Besta bölgesinde kıskaç altına alındığı belirtiliyor.

Şırnak'ın Uludere ile Beytüşşebap ilçeleri arasında bulunan ve Beytüşşebap'a 25 kilometre mesafedeki Ayvalık köyü yakınlarında, görevden dönen askerlere pusu kuran PKK'lılar, roketatarlı ve uzun namlulu saldırı düzenlemişti. Askerlerin de karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada, PKK'lıların ilk açtığı ateş sonucu Yüzbaşı Erdal Okul, Jandarma Komando Er Yusuf Aktan ve Jandarma Komando Er Onur Karakuş hayatını kaybetmişti.

OPERASYON SABAHA KADAR SÜRDÜ

Çatışmadan sonra izlerini kaybettirmek için ormanlık alana kaçan saldırganların yakalanması için hava destekli büyük operasyon başlatıldı. Sabaha kadar devam eden operasyonun sürdüğü belirtildi. Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda konuşlandırılan İHA'lar kaçan saldırganların izini sürerken, bu araçların gönderdiği koordinatlar doğrultusunda Kobra helikopterleri de PKK'lıların kaçış güzergahını yoğun bombardıman altına alıyor.

PKK'LI GRUP KISKAÇ ALTINDA

Büyük Kato Dağı'nın Başaran, Aşağıdere ve Mutluca köyleri üçgeninden itibaren Besta bölgesine doğru yürütülen takip operasyonunda, kalabalık bir PKK'lı grubunun kıskaca alındığı belirtiliyor.

Öte yandan bölgeyi çok iyi bilen korucuların eşliğinde eğitimli birliklerin karadan yürüttüğü operasyon kapsamında, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan kalkan helikopterlerle bölgeye asker sevkıyatı yapılıyor.

 

Kaynak: Haberturk

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2011, 16:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35