banner15

Sisi'den İhvan'a karşı yumuşama sinyali

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, silah zoruyla iktidardan indirerek "terörist" ilan ettiği İhvan Hareketi'ne karşı ilk yumuşama sinyalleri verdi

Sisi'den İhvan'a karşı yumuşama sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müslüman Kardeşler’in bütün üst düzey liderlerini hapse atarak örgütü yasadışı ilan eden Mısır’ın darbeci Devlet Başkanı Abdül Fettah El-Sisi ilk kez Müslüman Kardeşler’e yeşil ışık sinyali verdi.

Dün başlayan Londra ziyareti öncesinde BBC Televizyonu’nun sorularını cevaplayan Sisi, "terörist" ilan edilen örgütün Mısır halkının istemesi halinde kamu hayatında tekrar rol oynayabileceğini söyledi.

Sisi, "Konu hükümete veya bana bağlı değil. Konu kamuoyuna,  Mısırlılara bağlı. Mısırlılar barışçı insanlardır, şiddeti sevmezler. Müslüman Kardeşler’e tepki gösterdiler ve ondan endişe duyuyorlar. Bu ülke hepimize yetecek kadar büyük. Onlar da Mısır’ın parçası, dolayısıyla nasıl bir rol oynayacaklarına Mısırlılar karar vermeli" dedi.

2013 yılındaki darbeyle Müslüman Kardeşler iktidarını ve Devlet Başkanı Muhammed Mursi’yi deviren Sisi, örgütü yasa dışı ilan etmiş ve Mursi’yi de müebbet hapse mahkûm etmişti.

Sisi’nin iktidara gelmesi Mısır’la darbeci hükümeti tanımayan Türkiye’nin ilişkileri de bozulmuş, ancak ABD ve Batı dünyası darbe liderini desteklemişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 12:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35