banner39

Şişli'deki kazayla ilgili aranan iki kişi yakalandı

Şişli'de 10 kişinin hayatını kaybettiği asansör kazasıyla ilgili aranan 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi

Güncel 08.09.2014, 11:01 08.09.2014, 15:49
Şişli'deki kazayla ilgili aranan iki kişi yakalandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Şişli'de 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasıyla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığını, bir kısım şüphelilerin aranmasına devam edildiğini, soruşturmanın etkin ve titiz bir şekilde sürdürüldüğünü bildirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, 6 Eylül'de eski Ali Sami Yen Stadı arazisinde yapılan bina inşaatında kullanılan, malzeme ve işçi taşıyan asansörün, 10 kişinin yaklaşık bin 250 kilogram ağırlığında kartonpiyer taşıdığı sırada, 32. kattan zemin kata düşüp yere çakıldığı ifade edildi. Açıklamada, tavanda bulunan, asansörün çalışmasını sağlayan motor ile birtakım kopan ağır metal parçalarının işçilerin üzerine düşmesiyle 10 personelin hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, olayın haber verilmesiyle nöbetçi cumhuriyet savcısının derhal bölgeye intikal ettiği, itfaiye, olay yeri inceleme ekibi ve çok sayıda görevli ile gerekli inceleme, ölenlerle ilgili kimlik tespiti, ölü muayene ve otopsi işlemlerinin tiziz bir şekilde yapıldığı kaydedildi.

Olayın meydana geliş şekli, sorumluları ve kusur durumunun tam olarak tespiti için alanında uzman 3 makine mühendisi, 2 elektrik mühendisi, 1 inşaat mühendisi, 1 iş güvenliği uzmanından oluşan 7 kişilik bilirkişi heyetinin belirlendiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Gerekli incelemeler, delil tespiti, olay yerinde yapılmış ve raporlarını ivedilikle hazırlamaları için kendilerine süre verilmiştir. Bunun yanında olayla ilgili sorumluların ve olayın oluş şeklinin belirlenebilmesi için olaydan hemen sonra 8 kişi karakola davet edilmiş ve ayrıntılı beyanları ifade sahibi olarak tespit edilmiş ve serbest bırakılmışlardır. Bu nedenle bu kişilerle ilgili yazılı ve görsel basında çıkan 'olayın şüphelileri cumhuriyet savcısı ile talimatıyla serbest bırakıldı'' şeklindeki iddialar, söz konusu kişiler şüpheli sıfatında olmadığından gerçeği yansıtmamaktadır. Olayla ilgili, söz konusu asansörle ilgili sorumlu bulunan 2 kişi gözaltına alınmış ve bir kısım şüphelilerin aranmasına devam edilmektedir. Soruşturma etkin ve titiz bir şekilde sürdürülmektedir.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?