banner39

Sistemleri çöktüğü için 24 saattir hizmet veremeyen Akbank'tan açıklama

Akbank müşterileri kartla alışveriş yapamıyor, para çekemiyor ve para transferi yapamıyor. Dün sabahtan bu yana mobil işlemleri, kredi kartı pos cihazları ve şubeler arasındaki sistemi çalışmayan Akbank, yeni bir açıklama yaptı.

Güncel 07.07.2021, 10:05
Sistemleri çöktüğü için 24 saattir hizmet veremeyen Akbank'tan açıklama

Dün sabah itibarıyla sistemi çöken Akbank'ta yaşanan sorun, 24 saat geçmesine rağmen hala çözülemedi. İnternet sitesine giren müşterilerine yönelik bir açıklama yayınlayan Akbank, problemin banka anabilgisayarındaki teknik arızadan kaynaklandığını duyurdu.

Türk bankacılık devi Akbank'ta sistem çökmesi nedeniyle dün sabahtan beri binlerce müşteri mağdur durumda. Üzerinden 24 saat geçmesine rağmen bankanın mobil işlemleri, kredi kartı pos cihazları ve şubeler arasındaki sistemi hala çalışmıyor. Müşteriler kartla alışveriş yapamıyor, para çekemiyor ve para transferi yapamıyor.

Son ödeme tarihi gelen kredi, kredi kartı borçlarını ödeyemeyen vatandaşların endişeleri üzerine Akbank bugün ikinci bir açıklama daha yayınladı. Bankanın internet sitesine giren müşterilerine yönelik yapılan bilgilendirmede dün sabahtan beri devam eden sorunun banka ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklandığına vurgu yapılırken, son ödeme tarihi 6 Temmuz 2021 olan kredi kartı borçlarının son ödeme tarihlerinin 7 Temmuz'a ertelendiği, kredilerde faiz işletilmemesi ve işleyen faizin geri ödenmesi kararı alındığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak; Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir. Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir. Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır. Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır. Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır."

Siber saldırı iddiaları

24 saattir büyük mağduriyet yaşayan müşterilerin sosyal medyada yayılan siber saldırı iddialarına dün akşam saatlerinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımla yanıt veren Akbank, bankada hiçbir güvenlik sorunu bulunmadığını açıklamıştı.

Paylaşımda şu ifadeler yer almıştı;

"Bugün bankamız sistemlerinde yaşanan yavaşlama ve kesintilerin siber saldırı nedeniyle olduğuna dair kamuoyuna yansıyan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamızda hiçbir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Problemin giderilmesi için ilgili birimlerimiz çalışmaktadır. Gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz."

SonDakika

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?