banner39

Sivas'ta örgüt parmağı araştırılacak

Malatya Özel Yetkili Başsavcıvekilliği Sivas Olaylarıyla ilgili yeni bir soruşturma başlattı

Güncel 28.03.2012, 15:43 28.03.2012, 16:32
Sivas'ta örgüt parmağı araştırılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sivas Adliyesi tarafından yürütülen 'CMK 250. madde' kapsamındaki soruşturma ve davaların, Malatya Adliyesi'ne bağlanmasının ardından, Erzurum Özel Yetkili Savcılığı'nın Sivas olaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturma dosyası, Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na ulaştı. Soruşturmada terör örgütünün provokatif eylemlerine ilişkin iddialar araştırılacak.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK)'nun kararıyla Sivas Adliyesi tarafından yürütülen 'CMK 250. madde' kapsamındaki soruşturma ve davalar Malatya Adliyesi'ne bağlanmıştı. Karar üzerine daha önce Sivas'ın bağlı bulunduğu Erzurum Adliyesi CMK 250. maddeyle görevli birimde bulunan, içinde Sivas olayları dosyasının da bulunduğu 150 soruşturma dosyası Malatya'ya gönderildi.

Pazartesi günü Malatya'ya Erzurum Özel Yetkili Başsavcılığı'ndan gelen klasörleri de ekleyen savcılık, soruşturma kapsamında örgüt bağlantısı da dâhil olmak üzere, olaya adı karışan kişileri araştırıyor. 2009 yılında Sivas Emniyet Müdürlüğü'ne başvuran bir gizli tanığın ifadeleri üzerine Erzurum'da açılan soruşturmada PKK terör örgütü izine rastlanmıştı. Savcılık, Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te 37 kişinin yaşamını yitirdiği olaylara karışanlar arasında Piran (kod) A. A. Küçük Müslüm kod adlı E. Y., Cudi kod adlı S.K. ve Med kod adlı M.Ş. isimli PKK üyesi 4 kişinin olduğunu tespit etmiş, şahısların hayatta olmadığı belirlenmişti. 4 kişinin tamamının PKK'nın üst düzey bir ismiyle irtibatlı olduğu ortaya çıkmış, söz konusu örgüt yöneticisinin Sivas'ta Alevi ve Sünni kesime yönelik çapraz eylemlerin organizatörü olduğu iddia edilmişti.

Bununla birlikte olayda ihmal iddialarının da araştırıldığı soruşturmada, zaman aşımı süresinin bulunmadığı öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?