banner39

Şok'ta halka arz

Türkiye'nin en büyük market zincirlerindne Şok Marketler’in halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylandı. Talep toplama tarihleri 8-9 Mayıs 2018 olarak belirlendi

Güncel 05.05.2018, 15:24 05.05.2018, 20:43
Şok'ta halka arz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Perakende market zinciri “Şok Marketler Ticaret A.Ş.”nin halka arzında talep toplama tarihleri açıklandı.

81 ilde yaklaşık 5.500 mağazaya ulaşan Şok Marketler’in halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanarak talep toplama tarihleri 8-9 Mayıs 2018 olarak belirlendi.

Hisse fiyatı aralığının 12,00TL–14,40 TL olarak açıklandığı halka arzın tamamı sermaye artışı şeklinde gerçekleştirilecek. Belirlenen fiyat aralığına göre toplam halka arz büyüklüğünün 2,6-3,1 milyar TL aralığında olması bekleniyor. Yurtiçi ve yurtdışı için tahsisatlar sırasıyla yüzde 15–yüzde 85 olarak planlanmakla beraber, nihai oranlar talep toplama süreci sonunda kesinleşecek.

Türkiye’de 2015-2017 arasında yılda ortalama bin yeni mağaza açan Şok Marketler gıda perakendecileri arasında gelir bakımından en hızlı büyüyen marka olarak biliniyor.  

YILDIZ HOLDİNG'TEN AÇIKLAMA

Yıldız Holding’ten yapılan açıklamaya göre, Şok Marketler Ticaret AŞ, 8-9 Mayıs’ta talep toplamaya hazırlanırken, hisse fiyat aralığını 12-14,40 TL olarak duyurdu. Penta Teknoloji ise talep toplama tarihlerini 10-11 Mayıs, hisse fiyat aralığını ise 9,5-11,4 TL olarak açıkladı.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Yıldız Holding Mali İşler Başkanı Mustafa Tercan, Şok Marketler ve Penta Teknoloji’nin halka arzının büyük kısmının sermaye artışı şeklinde gerçekleştirileceğini bildirdi. Şok Marketler ve Penta Teknoloji’nin halka arzlarıyla Türkiye’ye yüzlerce milyon dolarlık yabancı kaynak getirerek ülke ekonomisine katkıda bulunacaklarını vurgulayan Tercan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugüne kadar bu şirketleri hep Yıldız Holding olarak finanse ettik. Şok’un halka arzında hiç hisse satışı yapmıyoruz, Penta’da da arzın büyük bir kısmı yine sermaye artışı yoluyla olacak çünkü bu şirketlere ve potansiyellerine güveniyoruz. Bu vesileyle bir yandan sermaye tabana yayılırken, diğer yandan bu şirketlerin ve dolayısıyla bütün Grubumuzun öz kaynakları güçlenecek. Bugüne kadarki yatırımlar için yapılan borçlanmalar kapatılacak ve yeni yatırımların yapılabilmesinin önü açılacak. Şok Marketler’in ve Penta’nın sendikasyon anlaşmamız nezdinde de herhangi bir borcu kalmayacak.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?