banner39

Soma faciasıyla ilgili yeni görüntüler | VIDEO

Soma'daki maden kazasının yeni görüntüleri ortaya çıktı. Yeni görüntülerde kaza anında içeride yaşananlar görülüyor. Kayıt cihazlarının saati 45-60 dakika geri olduğu da görülüyor

Güncel 13.04.2015, 11:25 13.04.2015, 11:44
Soma faciasıyla ilgili yeni görüntüler | VIDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen faciayla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

BBC Türkçe'den Rengin Arslan'ın özel haberine göre, ilk kez yayımlanan bu görüntüler kaza öncesinde ve sonrasında madenin dışında ve içinde yaşananları gösteriyor.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı Soma'da 301 madencinin ölümüyle ilgili 45 sanıklı ilk iddianameyi reddetmişti. Bu yıl Mart ayında ise, yeniden hazırlanan iddianame kabul edilmişti.

İlk iddianamenin Cumhuriyet Savcılığı'na iade gerekçesinde "Mağdur ve tanıkların ifadelerinin tam alınmaması, suçlulara yönelik suçlamalarla ilgili delillerin yeterince belirtilmemesi" gösterilmişti.

İlk iddianamede yer alan güvenlik kameraları görüntüleri konusunda, görüntüleri inceleyen Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nün şu notu da dava dosyasına girmişti:

Tetkik konusu DVR cihazlarının sistem saatleri üzerinde yapılan detaylı incelemede,

Soma-1 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 48 dakika geri olarak kayıt yaptığı,

Soma-2 olarak adlandırılan DVR cihazının sistem saatinin gerçek zamandan 60 dakika geri olarak kayıt yaptığı belirlenmiştir.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?