banner39

Soma'da anma törenleri düzenleniyor

Soma ilçesinde geçen yıl 13 Mayıs'ta meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenci için facianın birinci yılında tören düzenleniyor

Güncel 13.05.2015, 13:59 13.05.2015, 14:04
Soma'da anma törenleri düzenleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Manisa'nın Soma ilçesinde geçen yıl bugün meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenler ilçede düzelenen törenlerle anılıyor. Madenci yakınları sabah erken saatlerde mezarlara gidip yakınlarını dualarla anıldı.

Facianın acılarının halen taze olduğu Soma'da ölen madenciler bugün, Manisa Valiliği öncülüğünde, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Soma Kaymakamlığı, Soma Belediyesi ve Manisa Müftülüğünce hazırlanan programla anılıyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesince Soma Mezarlığı'nda defnedilen 39 madencinin kabri ile başka yerlerde toprağa verilen 262 madenci için siyah mermer kullanılarak yapılan, üzerinde Türk bayrağı ve madenci feneri bulunan mezarlardan oluşan mezarlık, günün ilk saatlerinden itibaren madencilerin aileleri ve Somalılar tarafından doldurulmaya başlandı.

Kabri burada bulunan madencilerin ailelerinin yanı sıra Soma dışında defnedilen madencilerin ailelerinin de anma töreni için geldiği şehitliğe gelenler, kabirler ve mezar taşlarının üzerini silerek, dualar okudu.

Mezarlıkta saat 11.00'de saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın seslendirilmesiyle başlayan anma programında, ölenler anısına sala ve Kur'an-ı Kerim okundu, ayrıca tasavvuf müziği icra edildi. Anma programında ayrıca, Parkaltı Camii'nde mevlit okundu. 

NE OLMUŞTU ?

Soma ilçesi Eynez Karanlıkdere mevkisindeki Soma Holding'e bağlı Soma Kömürleri AŞ tarafından işletilen kömür işletmesinde, 13 Mayıs 2014'de çıkan yangın sonucunda, dünya madencilik tarihinin en büyük facialarında birisi yaşanmıştı.

Toplam 5 bin maden işçisinin çalıştığı ocakta saat 15.00 sularında başlayan yangında, 420 metre derinlikteki ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galerileri duman doldurmuş, bu sırada madende bulunan işçiler mahsur kalmıştı. Olayın hemen ardından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, AFAD ve TKİ'ye bağlı tahlisiye ekipleri, çevre maden ocaklarından gelen işçiler ile Sağlık Bakanlığına bağlı 112 Acil Servis ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin (UMKE) de katılımıyla arama kurtarma çalışması başlatılmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, facianın yaşandığı gün maden sahasına gelerek koordinasyonunu üstlendiği arama kurtarma çalışmaları, aralıksız olarak 96 saat sürmüş ve ilk anda kurtarılan 162 işçi dışındaki 301 madencinin cansız bedenine ulaşılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?