banner39

Soma'da facianın boyutu görüntülendi | FOTO

Soma'da bilirkişi heyetinin facianın olduğu bölgede yaptığı incelemenin fotoğraflarda demir ray ve boruların kullanılamaz hale geldiği görülüyor

Güncel 16.02.2016, 08:55 16.02.2016, 09:03
Soma'da facianın boyutu görüntülendi | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Soma'daki maden faciasına ilişkin davada bilirkişi heyetinin facianın olduğu bölgede yaptığı incelemenin fotoğrafları ortaya çıktı.

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın başkanlığındaki heyet ve bilirkişi ekibinin 5 Şubat 2016 tarihinde facianın yaşandığı Eynez Maden Ocağı'nda yaptığı incelemeye ilişkin fotoğraflarda, ocağın ana nefeslik bölümünden U3 trafosu ve 4. nakil bandına kadar olan bölümlerin mevcut durumu belgelendi.

Facianın yaşandığı kısımda çekilen fotoğraflarda ise demir ray ve boruların ince tel gibi bükülüp kullanılamaz hale geldiği dikkat çekti.

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, maden ocağındaki keşifleri sırasında delilleri tekrar gözden geçirdiklerini belirterek, bazı delillerin yok edildiğini savundu. Arslan, şöyle konuştu:

"Keşfe gittiğimizde facianın gerçekleştiği alanın büyük bir kısmının kül basılarak kapatılmış olduğunu gördük. Orada sadece 70 metrelik bir alanı gördük. Delillerin birçok kısmının karartıldığını ve yok edildiğini gördük. Bilirkişi heyeti orada yapmış olduğu incelemelerde bazı izler buldular. Bu doğrultuda bir rapor hazırlayacaklar. Mahkeme keşif aşamasında bilirkişilere 3 aylık süre tanıdı. Bugünkü duruşmada yine tanıklar ve mağdur yakınları var. 6. duruşma bunların dinlenmesiyle devam edecek. Sonrasında mahkeme, bilirkişi raporunun beklenmesine karar verecek."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?