banner39

Somalı madenciler Ankara'da bakanlarla görüştü

Soma'daki eylemci madencilerin seçtiği heyet Ankara'da iki bakan ve başbakanla görüştü. Bakanlarla yapılan görüşmede madencilerin talepleri dinlendi, bakanlardan söz alındı

Güncel 22.05.2014, 11:02 22.05.2014, 14:38
Somalı madenciler Ankara'da bakanlarla görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Soma'da kaymakamlık önünde oturma eylemi yaparken hükümet yetkilileriyle görüşme talepleri kabul edilen madencilerin oluşturduğu heyet Ankara'ya geldi. Madencilerden oluşan 10 kişilik heyet, AK Parti genel merkezinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taren Yıldız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüştü.

Soma'da oturma eylemi başlatan madencilerin bir bölümü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın daveti üzerine Ankara'ya gitti. Bakanlar işçilere "Eğer siz yetkili olsaydınız buranın sevk ve idaresini nasıl yapardınız” ve “Siz bu ocakların kapatılmasını ister misiniz” diye şeklinde sorular sordu.

AK Parti Genel Merkezi'nde, sabah erken saatlerde kahvaltıyla başlayan görüşmeye, Yıldız ve Çelik ile Kapusuz'un yanı sıra milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Öznur Çalık, Recai Berber, Mehmet Muş, Muzaffer Yurttaş, Selçuk Özdağ ve Uğur Aydemir katıldı.

Görüşme sonrası açıklama yapan Bakan Faruk Çelik, ''Tazminatla işverene bağlılık tazminatı alamama korkusu değerlendirildi. Hizmet alımı konusunun netleştirilmesi gerekiyor. Koltuk meselesini kendi geleceğimizin meselesi yapmayız. Siyasi sorumluluğun gereği neyse yapılır'' dedi.

BAKAN YILDIZ: FAYDALI OLDU

Görüşmeye katılan Enerji Bakanı Taner Yıldız ise şunları söyledi: 'Bugün işçi kardeşlerimizi siz burada yetkili olsaydınız nasıl yapardınız? Ne tür önlemler alırdınız? Bunların her birini konuştuk. Son derece faydalı oldu. Bundan sonra görüşmelerimiz devam edecek. Kendilerine şunu sordum. Siz bu ocakların kapatılmasını ister misiniz? Hayır istemeyiz. Ancak gerekli tedbirlerin alınması ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi şartıyla dediler. Gerekli şartlar oluşmadan o ocaklar açılmayacak. Benim ne ocak sahibiyle ne maden sahibiyle uzaktan yakından bir akrabalığım yok. Biz her şeyi şeffaf olarak paylaşıyoruz. Ben işin bütün yönlerini açıklıkla paylaşıyorum. Yapmadıklarımızı savunma ihtiyacını hissettirmeyin. Dışarıdan tuzu kurulara verecek cevabımızın olmaması lazım. Kendilerine sorun niçin istismar alanlarını 301 canımızı koyuyorlar.'

BAŞBAKANLA DA GÖRÜŞTÜLER

İşçiler, bakanlardan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü. AK Parti Genel Merkezinde basına kapalı yapılan ve yaklaşık yarım saat süren kabulde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da hazır bulunduğu öğrenildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?