Son darbeci Tahsin Şahinkaya da öldü

Kenan Evren'le birlikte 12 Eylül davasında yargılanan Tahsin Şahinkaya öldü

Güncel 09.07.2015, 12:37 09.07.2015, 13:48
Son darbeci Tahsin Şahinkaya da öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kenan Evren'le birlikte 12 Eylül davasında yargılanan Tahsin Şahinkaya öldü.

Kenan Evren de geçtiğimiz ay ölmüştü. Böylece yargılanan sanık kalmadığı için 12 Eylül davasının dosyası da düşmüş oldu.

Şahinkaya'nın adı, 40 adet Lockheed uçağının alımı ile ilgili rüşvet iddialarına karışmıştı. 1976'da, Lockheed-Martin'in yeminli denetçisi, ABD Senatosu'na verdiği ifadede, şirketin uçak satabilmek için Hollanda, Japonya, İtalya ve Türkiye'de askeri yetkililere 24 milyon dolar rüşvet verdiğini açıklamıştı

Türkiye dışındaki ülkelerde yürütülen soruşturma sonucunda yolsuzluk skandalına bulaşanlar yargılandı, ağır cezalara çarptırıldı. Türkiye'de ise hem TBMM'de hem de TSK bünyesinde komisyon kurulmasına rağmen ilerleme sağlanamadı. 

Soruşturma sürerken hükümetler ve ordu komuta kademesi değişti. Lockheed Skandalı'yla ilgili soruşturmalar, 12 Eylül 1980 darbesinden önceki son hükümetin Başbakanı Demirel tarafından şu sözlerle kapatıldı: "Bence Lockheed bir muammadır. Üzerinde çok uğraşılmış, bir şey çıkarılamamıştır.”

DÜNYANIN EN ZENGİN PAŞALARINDAN

Time dergisi, dünyanın en zengin 50 paşasını sıralamış o sıralar. Listede

Time Dergisi’nde yer alan dünyanın en zengin 50 paşası listesine Amasya Merzifon’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğan Tahsin Şahinkaya da girmişti. Şahinkaya’nın servetinin milyar dolarları bulduğ belirtiliyor.

Halkçı Parti Milletvekili Cüneyt Canver, 1986’da Meclis’e konuyla ilgili bir araştırma önergesi verdi ancak reddedildi. Önergede, uçak işinin yanı sıra, Şahinkaya’nın bir Amerikan firmasıyla ilişkisi olduğu, Hava Kuvvetleri’nin bütün ihalelerindeki şartnamelerde ortağı olduğu Çanakkale Seramik firmasının kullanıldığı, 54 milyarlık ihale verildiği, çok sayıda gayrimenkule sahip olduğu, Merve adında bir yat inşa etmekte olduğu gibi birçok iddia sıralanmıştı.

MİT Raporu olarak bilinen Mehmet Eymür’ün yazdığı raporda Şahinkaya da vardı. Raporda şu ifadeler kullanılmıştı:

“Sarı Avni, Behçet Cantürk, Dündar Kılıç, Fahrettin Aslan ile inşaat ve ihale mafyasıyla ilişkilidir. İstanbul Emniyet Müdür Muavini Mehmet Ağar ile yakın irtibatı olup Mehmet Ağar, adı geçenin ‘terzi-elbise temizliği’ dahil her nevi özel işiyle uğraşmaktadır.”

Yorumlar (1)
mehmet 8 yıl önce
bu nasıl medya? tahsin şahinkaya "da" öldü. bu nasıl bir başlık. Vermeye çalıştığınız mesaj isafsızca. ölmüş insanın arkasından böyle konuşurken nasıl vicdanınız rahat olabiliyor? Ülkeyi çıkmazdan kurtaran adamlara son damlasına kadar hakkım helal olsun.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?